Vyzkoušej si

Na této stránce si můžeš sám zkusit, co dokážeš.

Postupně tu budou přibývat rozmanité úkoly, zkoušky, hříčky. Je pouze na tobě, zda si chceš něco zkusit. Věřím, že to nebude nic těžkého. A pokud by se náhodou stalo, že si s něčím nebudeš vědět rady, máš minimálně dvě velmi jednoduché možnosti – požádej o pomoc staršího bráchu, ségru, taťku a nebo mamku. A nebo mi napiš o radu :-).
Některé testy a úkoly samozřejmě mají i svá správná rozluštění či výsledky – pokud se chceš přesvědčit, že jsi úkol splnil správně, podívej se na samostatnou stránku obsahující pouze výsledky testů a úkolů.

Seznam úkolů, hříček, testů – po kliknutí na vybraný úkol přejdeš rovnou k danému úkolu:

Káždý úkol má přiřazen ke svému pojmenování specifický znak složený ze čtyř písmen+dvou čísel značících letopočet+trojciferného pořadového čísla. Tento znak slouží jen jako identifikační znak daného úkolu. Dle tohoto identifikačního znaku můžeš rovněž najít správný výsledek na stránce Výsledky testů.

Doplň názvy dopravních značek I. [ukTM16002]

Doplň název dopravní značky I - strana 1

Doplň název dopravní značky I – strana 1

Doplň název dopravní značky I - strana 2

Doplň název dopravní značky I – strana 2

Doplň název dopravní značky I - strana 3

Doplň název dopravní značky I – strana 3

Doplň název dopravní značky I - strana 4

Doplň název dopravní značky I – strana 4

Doplň název dopravní značky I - strana 5

Doplň název dopravní značky I – strana 5

Doplň název dopravní značky I - strana 6

Doplň název dopravní značky I – strana 6

Doplň název dopravní značky I - strana 7

Doplň název dopravní značky I – strana 7

(17.03.2016) Chceš se přesvědčit, zda znáš správné názvy dopravních značek? Zkus to! Může ti pomoct první a poslední uvedené písmenko a také počet čárek, místo kterých stačí doplnit chybějící písmenka. Na stránce s výsledky se můžeš přesvědčit o správnosti tvého doplňování.

Šifrování – Písmenkové šifry II. [ukTM16001]

Písmenkové šifry II.

Písmenkové šifry II.

(12.03.2016) Další zprávy zašifrované písmenkovými šiframi. Je to jednoduché, zvládneš to hravě sám. Výsledek pouze pro kontrolu rozluštění.

Šifrování – Písmenkové šifry I. [ukTM11001]

Písmenkové šifry I.

Písmenkové šifry I.

(09.02.2011) Velmi jednoduché šifry, ve kterých nejsou použity žádné záměny písmenek, tzn., že všechna písmenka představují skutečně ta písmenka, jak jsou napsaná. Vtip je jen v tom, aby se našel správný směr luštění, čtení. Krahujci si přesně tyhle šifry vyzkoušeli na schůzce 3. února. Teprve až budeš mít skutečně všechny šifry rozluštěné, popřípadě jsi při luštění již vypustil duši a stále se nedaří je všechny rozluštit, podívej se do výsledků, aby sis svůj výsledek snažení mohl zkontrolovat.

Postavy z Knih džunglí [teTM10002]

Postavy z Knih džunglí

Postavy z Knih džunglí

(09.03.2010) Ty nejznámější postavy z Knih džunglí Josepha Rudyarda Kiplinga najdeš v tomto testu. Úkol je jednoduchý. Dát dohromady správné dvojice – ke každému bílému očíslovanému obdélníčku náleží pouze jeden černý obdélníček s písmenem. Až to budeš mít, zkontroluj si své dvojice ve výsledcích.

Dopravní značky I. [teTM10001]

Test dopravní značky I - strana 1

Test dopravní značky I – strana 1

Test dopravní značky I - strana 2

Test dopravní značky I – strana 2

Test dopravní značky I - strana 3

Test dopravní značky I – strana 3

(26.02.2010) První sada dopravních značek. Jedná se o klasický test s třemi vypsanými odpověďmi, přičemž je správná pouze jedna z nich. Pokus se správně pojmenovat co největší počet značek. Pro kontrolu nebo nalezení pojmenování, která neznáš, slouží identifikace každé značky – to je číselné označení v levém horním rohu každé dopravní značky. Pak stačí pouze najít stejné číselné označení ve výsledku testu.

Šifrování – Mřížka I. [ukTM10001]

Šifrovaná zpráva pomocí Velkého polského kříže (mřížky) I

Šifrovaná zpráva pomocí Velkého polského kříže (mřížky) I

Klíč k šifře Velký polský kříž (Mřížka)

Klíč k šifře Velký polský kříž (Mřížka)

(10.02.2010) První šifra psaná pomocí Mřížky (správný název je Velký polský kříž). Každé písmenko je zastoupeno jedním puntíkem v různě ohraničených obdélníčkách (někdy jsou místo obdélníků kresleny čtverce). Například písmeno A je puntík, který je úplně vlevo obdélníčku, jež je ze dvou stran (spodní a pravé) ohraničený a ze dvou stran (horní a levé) neohraničený. Tudíž, když chci šifru, která je napsána tzv. mřížkou, rozluštit, postupuji asi takto. Nejdříve se zaměřím na typ obdélníčku (jeho ohraničení) – stejný typ si pak najdu v šifrovacím klíči. Pak už jen zbývá, abych se podíval, zda je puntík v obdélníčku úplně vlevo nebo vprostřed a nebo úplně vpravo (jiná možnost neexistuje) a podle toho určil v již nalezeném typu obdélníčku šifrovacího klíče dané písmenko = pokud je puntík úplně vlevo, bude mu odpovídat v daném obdélníčku písmenko rovněž úplně vlevo (samozřejmě to stejné platí pro pozici na středu či úplně vpravo).

Vpravo od šifry je šifrovací klíč. Pustíš se do toho? Věřím, že se ti to podaří, není to vůbec složitý. A abys měl jistotu, žes luštil správně, podívej se na výsledek).