Akce II. generace úpických Krahujců

Na této stránce najdeš všechny proběhlé akce tzv. II. generace úpických Krahujců. Jsou to podniky generace Krahujců, jež začala fungovat od podzimu 2013.

(A naopak ty, co budou, co jsou naplánované, najdeš na stránce s dokumenty.)

Stránka začíná ročním (rozuměj rok skautský = od září do srpna) seznamem akcí. Pokud najedeš myší na jakoukoliv akci v seznamu, změní se daný název akce v „odkaz“. Nebudeš však odkázán na jinou stránku – po kliknutí na tebou vybraný název akce budeš posunut jen níže na danou akci v rámci stále stejné stránky.

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2016-17:

Výprava pod Kopnou 25.3.2017


TMN_5429.jpg

První jarní výprava směřovala do oblíbeného pískového lomu. Leč bohužel po zvětralých útvarech již nezbylo zhola nic, téměř vše je dokonale zarovnáno v jednolitou pláň. Jaká škoda! Na programu to ale nic nezměnilo a Krahujci si užili všeho, co bylo přislíbeno – bojovky s papkoulemi i kuličkiádu (některé nynější děti už ani hru v cvrnkání kuličkami do důlku neznají? 🙁 ). K tomu soutěžní štafetové i družinkové hry, hry s ovládáním svého těla při místní variantě Čaj, rum, bum. A po trošku delší práci s mapou a buzolou i orientační hra v terénu s hledáním čtyř různých království.

Závody formulí, Mistr v uzlování, Pan Šifra 24.-25.2.2017


TMN_5206.jpg.jpg

Krahujčí oddílovka 3v1 (tři v jedné) 🙂 – v chlapecké klubovně v pátek probíhající závod papírových formulí, v dívčí klubovně promítání filmu Kniha džunglí, v sobotu luštění různých druhů jednodušších šifer a započatý závod o nejlepšího uzlaře oddílu.
Na závodním okruhu La Vopice se nejlépe dařilo Vojtovi, Upírovi a Sluníčku. Pan Šifra si mohl ze všech přítomných Krahujců říkat Máfa, na bedně dále stáli Želva a Hříbeček. Mistra v uzlování jsme časově nestihli celého, proto se dokončovalo na jednotlivých schůzkách družinek. Po spočítání výsledků by se nejrychlejšími uzlaři stali Vojta, Eski a Vito. Gratulaceee všem!

Bruslení v Radči 11.2.2017


26_CIMG2043.jpg

Nápad na společné bruslení Krahujců vzešel od Lulu a ukázal se být velmi šťastným. Respektive jsme měli obrovské štěstí, že nám vyšlo počasí a před plánovaným oteplením jsme stihli jednu z posledních možností si zabruslit na opravdu kvalitním ledu. Děkujeme za to Peterům, kteří nám bruslení umožnili na jejich privátním kluzišti 🙂 .
Účast nebyla kdo ví jaká, spíš malá. Ale nakonec jsme mohli jen konstatovat, že to bylo ku prospěchu. Ti, co byli, si to užili skvěle. Nejdříve jsme se řádně rozbruslili, vyzkoušeli, jak nám to jde s hokejkami i bez nich, zahráli Na babu, Na ovečky a na vlka a do konce, s malými přestávkami na občerstvení, hráli hokej.
Obdivoval jsem, jak to na bruslích všem šlo. Byla to moc hezká akce.

Zimní Komáriáda 28.1.2017


TMN_5142.jpg

Pojedenácté se konala tradiční Zimní Komáriáda. Letos však poprvé bez Komárů a poprvé na jiném místě, a to v Suchovršicích. Soutěžilo se však v notoricky známých disciplínách, tentokráte se zvládly úplně všechny: Kdo dojede dál, Jízda na čas, Štafeta trijic, Vláček, Bobří štafeta a Psí spřežení. Překvapením byla malá účast, ani ne poloviční. A to hlavně díky spojené šestce Modrásků a Žluťásků, ze které dorazili jen Lukáš s Vitem.
Prašanu habaděj. Přesto to na takový sníh chtělo prudší kopec. Museli jsme si kopec nejdříve vyjezdit jen tak, a přesto to pekáčům příliš nesvištělo. Výjimkou byl lehký Tonda, ten dokázal sjet kopec celý a bez problémů. Postupně se to dále dařilo hlavně Lukášovi a Sluníčku. Ostatní s tím měli více práce, aby dojeli do cíle 🙂 . Jak to nakonec dopadlo, napoví výsledky.
Na závěr jsme jezdili z krátkého, ale prudkého a uježděného svahu u Kuťáků. A tam to byl mazec! Svištělo to až moc a díky navalenému sněhu u krajnice cesty byl vytvořen skokánek, ze kterého se lítalo, a to doslovně! Protiklad proti dosavadnímu sjíždění závodního kopce u lesa 😀 .

Tříkrálová sbírka 7.1.2017

TMN_5129.jpg

Posedmé jsme se zúčastnili celorepublikové charitativní sbírky jako tříkráloví koledníci. Krahujci utvořili 3 skupinky, Fialky 2. A poprvé jsme zažili nezataženou oblohu – byla jak vymetená a sluníčko ráno vycházelo za teplot hluboko pod bodem mrazu. Bylo víc jak 22°C, různilo se to dle konkrétního místa, někde i pětadvacet pod nulou. Zima, jak má být. Malí koledníci na to byli připraveni a k velkému překvapení jsme vlastně ani nemrzli (to kolikrát je větší zima pár stupínků pod nulou, je-li vlhkosti ve vzduchu nadbytek a fouká-li k tomu i vítr). Nyní bylo překrásně!
Jediné, co mohlo malinko zkazit celkový dojem z koledování, byla skutečnost, že v rámci Úpice se vybrala druhá nejnižší částka za sedmileté sledování. Přesto, že byl výběr peněz pro potřebné nižší, a to i ve srovnání s okolními obcemi, je bezesporu důležité poděkovat všem, kteří i malou částkou přispěli! Krahujců se podařilo vybrat 5938,- Kč. Chcete-li zjistit, jaký je záměr využití letošní sbírky, prohlídněte si Záměry na využití prostředků získaných z TKS 2017.

Vánoční schůzka 17.12.2016

TMN_4989.jpg

Vánoce oslavili Krahujci – tedy Modrásci, Žluťásci a Bělásci – společně, tentokráte v dívčí klubovně v Husově sboru. Proběhla ochutnávka cukroví, pouštěli jsme lodičky ze skořápek vlašských ořechů, rozkrajovali jablka, zpívali za doprovodu Bleskovy kytary koledy a…rozdávali převážně ručně zhotovené dárečky. Byly krásný! Že se nám letos zase krásně naježilo 🙂 .

Výprava na Hvězdu 10.12.2016


02_DSC_0142.jpg

Předvánoční výprava k (betlémské) Hvězdě 🙂 , neboli k dominantě Bromovských stěn – ke kapli Panny Marie Sněžné, od které jsou za příznivého počasí překrásné výhledy na broumovské česko-polské pohraničí. Avšak v den naší jednodenky panovala mlha jak mlíko, vlhkost ve vzduchu by se také dala krájet, a tak jsme byli rádi, že vidíme jeden na druhého. Naštěstí pro nás se ukázalo, že u Hvězdy panuje opravdu paní Zima a parádní klukovská koulovačka na sebe nenechala dlouho čekat. K tomu si vlčáci zkusili, jaké je to rozdělat za takovýchto podmínek oheň. Museli si poshánět alespoň trochu sušší dřevo a nevyčerpat všechny krabičky sirek, co měli, neboť ohýnek měl se zdáti býti trvalým a ne jen od síry zápalek 🙂 . Ale nakonec to dokázali!

Výprava na Hájenku 11.-13.11.2016


PB130984.jpg

Ještě než nastaly mrazy a velká zima, jsme tentokrát zamířili na přespávačku na chatu Hájenku. Velké díky patří trutnovským skautům, kteří nám byli ochotni zapůjčit tuto krásnou chatu, ve které jsme se nejen ohřáli, ale i strávili společný víkend plný her a zábavy (Žížala).

Rokle tří nápomocných 22.10.2016


21_IMG_0254.jpg

Na této výpravě mnozí z nás zjistili, že i v místě, kde by to nikdo nečekal, je něco nádherného. To se nám na výpravě osvědčilo nejméně třikrát. Hned na začátku rokle jsme si zahráli pár her a během nich jsme našli v lese místo s obřími houbami, kterými jsme ihned naplili košík kolemjdoucí paní houbařky. Poté jsme se prodrali roklí a dorazili na místo našeho oběda. Oběd v podání vuřtů nám dodal opět energii, a tak jsme zahráli bojovku ve skvělém terénu, který byl kolem nás. Cestou na autobusovou zastávku jsme si ještě zopakovali orientaci mapy, hledání v ní a zahráli poslední hru. Podzimní počasí dodávalo výpravě svou atmosféru a o to jsme si ji ještě víc užili. (Blesk)

Volebka pod Jánským vrchem 10.-11.9.2016


TMN_4747.jpg

První výprava v novém vlčáckém roce nebyla pro žádná chrastítka – cestovali jsme nejdříve autobusem do Trutnova, poté plným motoráčkem do Petříkovic a odtud pěšky s plnou polní nahoru ke studánce pod Jánským vrchem. Nespěchali jsme, vzájemně si pomáhali, dělali přestávky, starší vlčata trpělivě čekala na ta mladší. S obdivuhodnou kuráží i jistě sebezapřením to nahoru dali úplně všichni, včetně tří mladších Bělásků Tondy, Bystroušky a Veverky! Krahujci se ukázali být skutečnými borci, velký obdiv! Po obědě a prvotní obhlídce příjemného místa se studánkou a turistickým přístřeškem jsme se vydali na nejvyšší kótu Jestřebích hor z polské strany Jánský vrch. Šlo se víceméně po česko-polské státní hranici, což samo o sobě bylo atraktivní. Ale nic to nebylo vůči překrásným výhledům z Jánského vrchu a hlavně z Krausovy vyhlídky, nezapomenutelné. Vlčata cvičila orientaci v mapě i v okolí a měření vzdálenosti. Náhodně objevená jeskyně Medvědí doupě byla pro mnohé bomba. Po vrácení k přístřešku hra Mago mega mix, příprava na opékání (dřevo, pruty), zapálení ohýnku, večeře a tajné volby šestníků a místošestníků šestek (Veverka + Tonda u Bělásků a Lukáš + Vojta u Žluťásků a Modrásků). Spaní pod širákem, respektive pod skalním převisem nebylo původně v plánu. Ale tropická noc k tomu jen vybízela a neudělali jsme chybu. A to ráno! V7chod slunce, překrásný rozhled do petříkovického údolí i na polskou stranu. Překrásný! Dopolední hry, jako super oblíbený Predátor a bojovka s papkoulemi, oběd, úklid a pomalé scházení se znatelně lehčími batohy o jídlo a pití na zastávku vlaku, kde jsme si stihli ještě zahrát slovní hru. Úžasná výprava a všichni ti, co na ní nebyli, přišli o vskutku skvostné chvíle i prožitky.

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2015-16:

Tábor Nesytá 16.-30.7.2016

282_TMN_4614.jpg

Krahujci stanovali podruhé na tábořišti jaroměřských skautů a v zapůjčeném táborovém vybavení skautů z Náchoda. Většina táborového dění se točila kolem Cesty panošů k rytířství a bezpochyby největším prožitkem bylo nocování ve vlastnoručně zhotovených přístřeškách v lese. Předtím s pořádnou baštou s pečenými kuřaty 🙂 . Na panoše čekalo plno zkoušek i cvičení v bojovém umění s meči. Nakonec se nejlépe dařilo skupince Máfa + Saimon + Kentán + Tonda, druzí skončili Oslík + Miri + Sluní + Vito, na třetím místě byli Vojta + Budík + Veverka + Vašek a na místě posledním skončili Kuba + Bystrouška + Želva + Tomáš.

Závody vlčat a světlušek v Červeném Kostelci 3.-5.6.2016


063_TMN_3526.jpg

Na trojdence v Červeném Kostelci jsme se sešli se všemi hlídkami z královéhradeckého kraje, které se v základních kolech umístily na postupových místech. Zázemí jsme měli v ZŠ V. Hejny, většina programu se odehrávala v blízkém parčíku, včetně startu a cíle sobotního závodu. Závody provázela dvojice Astérix a Obelix a byli perfektní, včetně jejich přátel i nepřátel 🙂 ! V pátek ubytování, seznámení se s místem, v sobotu samotný závod, doprovodné aktivity, promítání v kině, v neděli velké vyvrcholení hry. Počasí vyšlo nadmíru a i to hřmění a bouřka se nám při čekání na autobus domů vyhnuly, prostě paráda!
Soutěžilo se v těchto disciplínách: Schopnost komunikovat, Schopnost orientace, Znalost dopravních značek, Fyzická zdatnost, Kuchařská dovednost, Logické myšlení, Manuální zručnost, Schopnost vyhledávat informace, Vztah k vlasti a skautingu, Znalost první pomoci. Naším výsledkem nebylo zrovna dobré umístění, i když bodově ty odstupy byly minimální a kdybychom uměli stavět kopuli (a nestavěli ji jako jehlan 😀 ), tak by se nám podařilo uspět víc, než jsme očekávali. Z jedenácti závodních vlčáckých hlídek se na 10. místě umístili Žluťásci a na 9. místě Modrásci.

Přechod Jestřebích hor 21.5.2016

TMN_3364.jpg

První ročník PJH, který připravili a zorganizovali staří Krahujci, tj. Blesk, Žížala a Lulu (s pomocí Koziny). A povedl se jim! Jednalo se o jednodenní akci, na níž i počasí přálo. Jedinou chybičkou bylo to, že z důvodu navazujících zpátečních spojů se musí z Pasek odcházet dříve a prakticky se po velké hře stihli už jenom Kulíky. Takže na budoucí ročníky – nechtě se zase podaří uspořádati akci jako víkendovou, s možností přespání, uskutečnění společného táboráku a možnosti využít času pro větší setkání, jak tomu bývalo dříve… Už příští ročník by si to moc zasloužil – bude totiž dvacátý 🙂 .

Závody vlčat a světlušek v Hostinném 7.5.2016


098_IMG_4228.jpg

Základní kolo oficiálních závodů vlčat a světlušek se v rámci trutnovského okresu konalo v Hostinném. Tam jsme se společně s Fialkami dopravovali najatým moderním autobusem, což tedy byla parádní jízda tam i zpět.Z8vody a disciplínami se prolínala středověká Anglie s postavami krále Richarda I. „Lví srdce“, hrdiny Robina Hooda a krásné Marion Loxley. Závodilo se v disciplínách: Znalost první pomoci, Manuální zručnost, Logické myšlení, Schopnost vyhledávat informace, Schopnost komunikovat, Fyzická zdatnost, Pobyt v přírodě, Schopnost orientace a Bitva jako volná, přidaná disciplína.
Z devíti soutěžních vlčáckých hlídek se Krahujci umístili na: 9. místě černí Bělásci, 7. místě bílí Bělásci, 2. místě Modrásci a 1. místě Žluťásci. A jelikož do vyššího kola postupovaly první dvě hlídky, měli účast v krajském kole jistou jak Žluťásci, tak Modrásci 🙂 !

Svatojiřská výprava na Čaponce 23.-24.4.2016

082_IMG_4089.jpg

Tradiční oslava svátku skautského patrona sv. Jiří na odolovské Čaponce, společný podnik s Komáry. Nesměly chybět tradiční hry, opékačka buřtů, první jarní přespání a samozřejmě odměna pro ty kluky, kteří za své kamarádské chování jsou odměněni pasováním při slavnostním obřadu. Letos to za Krahujce byli: Matěj za Žluťásky, Máfa s Vojtou za Modrásky a Bystrouška za Bělásky.
Počasí se letos vskutku vytáhlo a krom opětovného deště a zimy nám letos i chumelilo. Přistoupili jsme poprvé na mírumilovnější variantu přespání pro mladší vlčata, která spala pohromadě v chatce. Stateční a vytrvalí skauti spali venku pod stany.

K rozhledně Na Markoušovickém hřebeni 2.4.2016


TMN_2959.jpg

Úžasná výprava, nádherné jarní počasí, skvělé výhledy, tajemné bunkry! Tak nějak by se dala stručně charakterizovat výprava Krahujců ze Lhoty u Trutnova, přes Bezděkov k samostatnému pěchotnímu srubu T-S 44, kde proběhly vděčné bojovky s papkoulemi a životy (tedy, kdo měl), následná prohlídka sousedního T-S 43, výšlap na rozhlednu s překrásným a čistým výhledem, plněním úkolů šestek, při nichž se vlčata neměla ostýchat oslovit cizí lidi o radu, sněhová mini bitvička na Pasekách a lehce rychlejší přesun po Sviňské cestě, přes Hákovnu do Malých Svatoňovic, kde nám stejně bus dávno ujel a museli si pro nás přijet rodiče auty. Vzrušení, adrenalin, ale především z největší části úžasná pohoda a velmi příjemná procházka našimi Jestřebími horami.

Oddílovka Krahujců 5.3.2016


TMN_2645.jpg

Po měsíci další společná oddílovka Modrásků, Žluťásků a Bělásků, svojí náplní především k přípravě a procvičení vybraných disciplín jarních Závodů vlčat a světlušek. Zajímali jsme se o skautskou historii, hledali v mapě, orientovali se podle turistického značení, ujišťovali se, že víme, jak se chováme v přírodě a co nesmíme dělat v lese, opětovně jsme si ukazovali různé způsoby zašifrování zprávy a snažili číst textoobrázky. K tomu nechybělo pořádné vyběhání a vyřádění na hřišťátku, v zahradě pak oblíbené městečko Palermo, v němž tentokrát vypravěč opravdu překvapil 😀 !
V rámci celodenního sběru korálků za umístění v jednotlivých testech a zkouškách se nejvíce dařilo Modráskům s 21 korálky, v těsném závěsu skončili Žluťásci s 19 korálky a poslední místo obsadili Bělásci s 9 korálky.

Jarňačky na Žabárně 21.-23.2.2016

TMN_2537.jpg

Účast na trojdence na začátku jarních prázdnin nebyla velká, mnoho jedinců odpadlo na poslední chvíli z důvodu onemocnění, mnozí měli rovněž naplánovanou třeba dovolenou s rodiči na horách. K tomu bylo dosti upršené počasí a jakási rozumnější varianta nastala jen při pondělním dopoledni. Přesto se akce velmi povedla, a to i díky zázemí kluboven rtyňských skautů.
Program bodově, byl nabitý 🙂 : vycházka do lesa, hraní schovky a Ruské pikoly. Po návratu do kluboven vyhlášení mezišestkového souboje ve sběru chrastidel. Různé způsoby šifrování a dešifrování. Večeře. Posílej signál, Plácaná a hra v kostky. Noční hra – čísla u stromů. Zpívání, hraní na kytaru, brou noc. Budíček, snídaně. Fotbálek, Bomby a štít, Obíhaná. Svačina, příprava na divadelní a pantomimické scénky šestek na tři témata – co mám dělat, zastihne-li mě bouřka, co mám dělat, přijdu-li do kontaktu s neznámými, zlými lidmi, jak na lidi působí drogy a alkohol. Následné předvedení scének a vyhodnocení, popovídání o tématech. Štafetové závody. Oběd. Náhlé krizové situace, volání první pomoci – teorie na papír i následné scénky a praxe venku. Odskok opět do lesa za vytouženými hrami Predátor a Ruská pikola. Společná, vlastnoručně zhotovená studená večeře z donesených surovin. Slovní fotbal. Poznávačka významných osobností. Plácaná, hra v kostky. Bleskovo hraní na kytaru. Zpětná vazba. Slovní hra už ve spacákách Byl jednou jeden, brou noc. Budíček, snídaně. Úklid vlastních věcí a úklid kluboven. Hra v kostky. Oběd. Vyhodnocení mezišestkového souboje chrastidel (1. Modrásci s 39 korálky, 2. Bělásci s 23 korálky a 3. Žluťásci s 21 korálky). Poděkování za krásnou výpravu, známkování. Závěrečný úklid a odchod za rodiči.

Oddílovka Krahujců 6.2.2016


TMN_2537.jpg

Společná oddílovka Modrásků, Žluťásků a Bělásků zaměřená na vyhledávání (nejen) informací. Program byl nabitý činnostmi. Po zahájení akce v dívčí klubovně pokřikem a kontrolou povinek jsme si zahráli hru Autobus, „napsali“ korespondenční lístek, zahráli si na policisty luštící tajnou domluvu teroristů, pokusili se v různých atlasech najít předepsané informace, zahráli hru Kaleidoskop a naobědvali. Odpoledne jsme vyrazili ven, potkali našeho milého Harryho, vyhledávali v mapě Kladského pomezí i městské mapě, pokoušeli se najít vhodná autobusová spojení či jiné informace na výlepové tabuli. V lesoparku Dlouhé záhony jsme se na chvíli proběhli, na chvíli zahráli fotbálek a Lulu tam měl připravenou krátkou trasu po jednotlivých stanovištích, pro menší skupinky Krahujců. Po svačině jsme se navrátili do klubovny, kde Lulu zpracoval výsledky z lesoparku, my si zatím zahráli hru Pepíček s čárkou a následně nastalo vyhodnocení celodenního mezišestkového soutěžení. Dle zvuku chrastidla vyhráli Modrásci s 24 korálky, na druhém místě Žluťásci s 22 korálky a na třetím místě Bělásci se 17 korálky.

Tříkrálová sbírka 9.1.2016

14_IMG_0003.jpg

Šesté koledování Krahujců, ve 3 skupinkách: na Velbabě a přilehlém okolí Lukáš, Želva, Saimon a Matěj pod vedením Žížaly, v Radči Vojta, Ondra V. a Kuba K. pod vedením Ivči, na Kvíčale Bystrouška, Sluní a Tonda pod vedením Ho-Jona. Celkem dárci v těchto lokalitách do pokladniček Charity přispěli 5490,- Kč. Společně s 2 skupinkami Fialek pak celková suma finančního příspěvku činila 10007,- Kč. I my touto cestou všem dárcům mnohokráte děkujeme!

Výprava ke stromečku 19.12.2015

TMN_2419.jpg

Letos poprvé jsme se na Vánoce rozhodli nadělovat i někomu jinému, než nám samotným. A tak jsme namísto tradiční výpravy do královédvorské vánoční zoologické zahrady vyrazili do blízkých lesů nadělit drobné pamlsky zvířátkům – ozdobili jsme smrček a případně jeho okolí zavěšenými nakrájenými jablky a mrkví, na zem připravili kaštany, ptáčkům naplnili provizorní krmítko. Každá ze šestek ještě vyráběla betlémskou hvězdu, přičemž tu nejzdařenější měli nakonec Modrásci.
Současně jsme cestou hráli oblíbené hry (Počítanou a Piraně), testovali znalost turistických a cykloturistických značek, odhadovali směr význačných dominant. V lese krom zdobení pak hráli Šátky z doupat, Boj o kótu a Na medvěda. Škoda jen, že jsme nemohli procházet aspoň trošku zasněženou krajinou, víc by to k tomu vánočnímu období ladilo.

Vánoční schůzka 17.12.2015

TMN_2360.jpg

Vánoční nadílka Krahujců – společná akce Modrásků, Žluťásků a Bělásků v klubovně u vánočního stromečku. Pouštěli jsme lodičky ze skořápek vlašských ořechů, rozkrajovali jablka, rozdávali a ochutnávali (vynikající) cukroví, zpívali koledy při zvuku Bleskovy kytary. Vyvrcholením pak samozřejmě bylo přistoupení k dárečkům pod stromečkem, a že jich bylo! Děkujeme Ježíškovi a přejeme krásné Vánoce!

Tatarský zvěd 21.11.2015

19_TMN_2305.jpg

6. ročník městské hry inspirované pověstí o tatarském vpádu do místních končin, společná akce Komárů a Krahujců. Šest tříčlenných skupinek hledalo iniciály k doplnění neznámého textu, ve kterém byla rada, jak na Tatary 😉 . Zároveň skupinky měly možnost papkoulemi bojovat s ostatními, aby získaly při konečném časovém hodnocení výhodu nad ostatními.
A jak celá hra dopadla? Pořadí skupin bylo následující: 1. Daf, SAŠA, UPÍR, 2. Pirát, DOMINIK, ONDRA K., 3. Varan, BUDÍK, KUBA K., 4. Dingo, VOJTA, ONDRA V., 5. Gibon, Kikina, HŘÍBEČEK, 6. Surikata, LUKÁŠ a BYSTROUŠKA.

Volební výprava a oslava narozenin 6.-7.11.2015


37_PB070107.jpg

Se zpožděním zrealizovaná volební výprava a zároveň i oslava krahujčích narozenin. Před samotnými volbami jsme si venku zahráli hru Sardinky. Zázemím se nám následně stala dívčí klubovna. V tajných volbách byli zvoleni tito šestníci a místošestníci: u Modrásků Kuba a Vojta, u Žluťásků Lukáš a Hříbeček, u Bělásků Oslík a Veverka. Následovala další venkovní aktivita, kterou bylo hledání králova tajného a tichého 🙂 posla – podařilo se to nejdříve žluté šestce a tak za odměnu mohl být vzkaz přečten už v teple klubovny Hříbečkem. Než jsme vymysleli, jak se vůbec do klubovny se spacáky poskládáme, bylo už dost hodin a my šli na kutě, půlnoc po chvíli odbila.
Sobotní sychravý den začal snídaní a výrobou životů. Následovalo mnoho her, jak v klubovně, tak venku. Tam proběhl i oběd buď z doneseným studeným obědem či ohřátou konzervou, polívkou apod. Vyvrcholením, už opět v klubovně, byla společná oslava krahujčích narozenin. Pro vlčáky tzv. II. generace 2. narozeniny, pro úpické Krahujce (tedy včetně starých Krahujců) již 7. narozeniny. Krásné bylo zavzpomínání Lulu a Žížaly na jejich staré zážitky s Krahujci, krásně se to poslouchalo!

Slavnost Babího léta 18.-20.9.2015


TMN_2249.jpg

Před třemi lety jsme se zúčastnili tradiční akce polických skautů Slavnost Babího léta poprvé a bylo to právě v Hlavňově (ony se totiž místa setkání každoročně obměňují). Nyní jsme ale narozdíl od let minulých chytli naprosto úžasné počasí, opravdové babí LÉTO. Noci jsme úplně bez problémů přečkali v nových dívčích kopulích a celé setkání bylo motivováno 100 lety od vzniku dívčího skautingu v českých zemích. Velká společná sobotní hra Putování za trojlístkem byla dlouhá a pro vlčata a světlušky bych řekl i poměrně náročná. I z toho důvodu se u pár jednotlivců objevilo malinko horší známkování. Naše účast byla na naše možnosti velmi skromná, avšak byli jsme jedinými zástupci jiného než náchodského okresu 🙂 .

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2014-15:

Tábor Nesytá 25.7.-8.8.2015

0383_TMN_1990.jpg

Poprvé samostatný oddílový tábor, poprvé za dob přesunutí činnosti z Malých Svatoňovic do Úpice jinde než na Kateřině. Úpičtí Krahujci totiž letos tábořili v propůjčeném táboře náchodských skautů na pozemku skautů z Jaroměře na Nesyté.
Pravda – účast zdaleka nebyla stoprocentní, ať už malých či starých Krahujců. A trn z paty vytáhla Ivča a její kamarádka Kamča, které se velmi zdařile chopily kuchyně a celotáborového stravování – bylo vskutku geniální.
Na tábor lze rovněž pamatovat svými neskutečnými teplotními výkyvy – první týden relativně chladno a ranní teploty až k 6° C, za to druhý týden neskutečné čtyřicítky a tropické noci.

Prázdninovka předtáborová 27.6.2015

TMN_1215.jpg

Za všelijakého počasí uskutečněná poslední výprava Krahujců před letním táborem. Oblíbená Žížla umožnila jak využít rozlehlé louky, tak např. úkryt před deštěm ve vzrostlém lese. Hrály se číslované lístečky, od stromu ke stromu s chytnutýma rukama, hoď kostkou, jakoby softball, kulíky, honička a vele vele úspěšná nová hra mago mega mix! Zároveň dlouhodobá hra „mimochodem“ se zručně vyrobenými pomůckami od Lulu.
Ač byla výprava plánována jako dvoudenní, nechali jsme se nakonec s přibývajícími kapkami deště ovlivnit a v podvečer jsme se vydali na cestu domů. Škoda toho počasí, jinak Žížla byla perfektní.

Přechod Jestřebích hor 16.5.2015

094_TMN_1181.jpg

Loni se nic nekonalo, ale letos jsme opět nabrali síly a 18. ročník tradiční akce malosvatoňovického střediska Přechod Jestřebích hor se mohl uskutečnit! Sice se akce konala jako jednodenní, nicméně účast byla solidní a počasí vyšlo letos naprosto nejlépe za celou řádku posledních let! Akce se prostě vydařila – jednak tím, jak mnozí příchozí byli vůbec rádi, že se něco koná, jednak samozřejmě sluníčkem a nevídaným teplem. Paseky patřili zase jeden jarní den skautům!

Svatojiřská výprava na Čaponce 25.-26.4.2015

20_TMN_0899.jpg

A slavíme svátek skautů – svátek našeho patrona sv. Jiří! A již několikátým rokem na odolovské Čaponce na společné akci s Komáry. Nebylo tomu jinak ani letos. Hráli jsme opět mnoho oblíbených a ve zdejším prostředí vyzkoušených her, přičemž se zdá, že ty nej jsou Vaterloo, Kulíci a Na zběha.
Největší poctou je pak večerní oddílové pasování Rytíře oddílu. Z Krahujců se letos dočkali Veverka, Adam, Upír a Vojta P.

Výprava pod Kopnou 11.4.2015

TMN_0869.jpg

První jarní výprava za velice krásného počasí směřovala do oblíbeného lomu. Proběhla kuličkiáda, závodní i bojové hry v tomto opravdu motivujícím prostředí, práce s buzolou a mapou, aj drobné hry připravené starými Krahujci (Bleskem a Lulu). Účast byla docela slušná, nezbývalo tedy, než si veškeré činnosti pořádně užít!

Turnaj v deskovkách 7.3.2015

Turnaj v deskových hrách se uskutečnil v dívčí klubovně, kde jsme se rozdělili na tři skupinky (Žluťásci, Modrásci a Nováčci). Každá skupinka si zahrála hru Česko Junior, Aktivity, Twister, Sedm Draků a Dobble. Na začátku dostal každý svoji kartu, kam se mu zapisovaly body z her, a na konci turnaje bylo vyhodnocení. První místo se podařilo ukořistit Modráskům, druhé místo Nováčkům a na třetím místě se umístili Žluťásci.
(Bohužel žádné fotky z této akce nejsou – nebyla žádná pořízena.)

Zimní Komáriáda 7.2.2015

006_TMN_0731.jpg

Devátého ročníku zimního pekáčování se zúčastnili Komáři a Krahujci. Jako vždy byl naším místem závodů kopec Klůček v Malých Svatoňovicích. Počasí nám vyšlo na výbornou – i když sněhu nebyly haldy, byl po noci pěkně promrzlý a svištělo to na něm překvapivě rychle. Sluníčko a modrá obloha, naprostá idyla. Rozdělili jsme se do čtveřic a jupí na pekáče!
Po pěti soutěžních disciplínách (Jízda na čas, Kdo dojede dál, Štafeta, Bobří štafeta a Vláček) to dopadlo následovně: 1. místo Varan, UPÍR, ADAM, SAŠA, 2. místo Gibon, MAX, ONDRA K., Surikata, 3. místo Dingo, SKŮBY, MATĚJ, Pavouk a 4. místo Pirát, LUKÁŠ, MAREK, Rio.

Play Broumovsko 24.1.2015


063_TMN_0350.jpg

Před šesti lety jsme absolvovali se starými Krahujci (onehdy to ale byli ještě špunti) výběrovou výpravu do Liberce a jeho IQ parku. Úžasná záležitost! Nicméně – když se naskytla příležitost navštívit cosi velmi podobného v našem už bližším okolí, nebylo jediného důvodu zaváhat… Na tuto akci jsem se strašně těšil a jen škoda, přeškoda, že ji se mnou a s Žížalou absolvovalo poměrně málo vás, mladších Krahujců. Ale, mám za to, že jsme si to i tak pořádně užili, nemyslíte? Včetně zábavné a hravé cesty vláčkem domů 🙂 .

Tříkrálová sbírka 10.1.2015

DSC_0005.jpg

Tříkrálové dobročinné sbírky pořádané Charitou ČR se letos zúčastnilo 5 „skautských“ skupinek! Poprvé letos koledovaly Fialky (2 skupinky Tří králů) a popáté koledovali Krahujci (3 skupinky). Krahujci měli za úkol projít Zákopanku (Žluťásci), Velbabu a ul. Jiskrova ke Krétě (Modrásci) a Kvíčalu (Nováčci). Bohužel počasí nám letos vůbec nepřálo a umoudřilo se až při odevzdávání pokladniček v poledne. A rovněž bohužel není více fotek, částečně rovněž díky počasí. Každopádně z mladších Krahujců koledovalo 10 králů a s jejich vedením pomáhali Lulu, Blesk a Harry. Podařilo se nám společně s Fialkami vybrat krásných 9970,- Kč, za což všem dárcům srdečně děkujeme!

Vánoční schůzka 18.12.2014

IMG_0357.jpg

Vánoční schůzka proběhla jako společná akce Žluťásků, Modrásků a Nováčků – bylo nás v klubovně tedy dost. Ale bylo také pořádně hodně i dárečků, ze kterých jsme měli letos opravdu radost. Než jsme se ale k dárečkům dostali, čekalo nás tradiční rozkrajování jablíček, pouštění lodiček, ochutnávka cukroví s vánočními čaji. Na závěr schůzky jsme si ještě stihli společně zazpívat koledy, za doprovodu kytary a hraní Bleska. Víc už bychom nestihli, dárků bylo hooodně.

Vánoční ZOO 13.12.2014

V adventním čase jsme se vydali za zvířátky do vánočně ozdobené zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Cestování busem, vlakem, vlakem, busem jsme zvládli jak cestou tam, tak i zpět, a přímo v ZOO jsme strávili krásných sedm hodin (nevím, jestli jsme si víc užili my zvířat či zvířata nás 🙂 ). Dočkali jsme se tudíž i setmění a rozsvícení všech těch světýlek. Byla by ta krása vidět i na fotkách, foťák ale během zpáteční cesty zmizel, a tak žádné fotky už z této výpravy nikdy nebudou 🙁 .

Tatarský zvěd 15.11.2014


025_PB150665.jpg

5. ročníku městské hry inspirované pověstí o tatarském vpádu do místních končin se poprvé zúčastnili i Krahujci II. generace. Společně s Komáry utvořili skupinky a hledali indicie vedoucí k cíli hry. Přitom si ale museli dávat pozor na ostatní bandy, aby nebyli okradeni o vlastní životy. V pořadí skupin to dopadlo následovně: 1. Dingo, Rio, LUKÁŠ H. a MATĚJ K., 2. Varan, Surikata, DOMINIK, UPÍR a MAX, 3. Gibon, Daf, KUBA G., SAŠA a ONDRA V., 4. Pirát, Indoš, SKŮBY, ALVA a ADAM, 5. Pechi, Bzuk, VOJTA P., ONDRA K. a SAM.

Víkendovka na Tyláku 1.-2.11.2014


PB010587.jpg

Ještě před zimou jsme se rozhodli využít teplých podzimních dní a v rámci projektu k čekatelské zkoušce uspořádali staří Krahujci dvoudenní výpravu na Tylově paloučku. Užili jsme si jak skautské teorie (druhy ohňů), tak skautské praxe (výroba žebříků, první pomoc – obvazová technika, spoluúčast na přípravě a vaření dvou obědů) a pochopitelně spousty zkoušek a her, včetně dvou nočních. K usínání v zapůjčené chatě nám zněl lahodný zvuk kytary, bylo nám báječně.

Výprava do Háječku 18.10.2014


PA180354.jpg

Výprava v místa, kam se dříve chodilo pořádat volby šestníků a místošestníků. Tentokráte se ale na starou haldu na Jestřebích horách nešlo s tak důležitým úkolem. Nicméně, stálo to za to – v tak dokonalém terénu se to hrají panečku bojovky s papkoulemi! Na akci jsme také vyzkoušeli rozdělat oheň z mokrého dřeva, což se nám podařilo, obhlédli dva pěchotní sruby čs. pohraničního opevnění a stavili se na Kryštofových kamenech.

Volební výprava Mostolinka (na místě pojmenovaná Na pramenech) 28.9.2014


P9280242.jpg

První výprava Krahujců po letním táboře a úplně první akce pro Nováčky. Směřovali jsme Na prameny, abychom na obřadním místě v tajných volbách zvolili nové vedení Žluťásků a Modrásků. A výsledek voleb změnil dosavadní vedení šestek. U Žluťásků byl s přehledem zvolen šestníkem Lukáš H., jeho zástupcem se v rámci vyrovnaného výsledku stal Želva. U Modrásků byl šestníkem zvolen také jednoznačně Dominik, jeho zástupcem Skůby.

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2013-14:

Tábor na sv. Kateřině 26.7.-9.8.2014

1042_IMG_1906.jpg

První tábor pro Krahujce II. generace na tábořišti královédvorských skautů Na Kateřině nakonec dopadl moc hezky, i když si musíme přiznat, že před návštěvním dnem to vypadalo, že z Krahujců zbude hrstka statečných. Všichni to ale nakonec zvládli naprosto skvěle a všichni si z tábora krom všech zážitků přivezli i kovového vlčka z uskutečněného slibu. A starým Krahujcům – Bleskovi, Žížale a převážně Harrymu patří velký dík za dobře odvedenou práci.

Prázdninovka předtáborová 21.-22.6.2014

062_P6229535.jpg

První vlčácký rok jsme zakončili víkendovou výpravou na rtyňskou Žabárnu a stejně jako v únoru o jarních prázdninách jsme si to i nyní, před těmi letními, pořádně užili! Opět jsme hráli bezpočet her – na louce, v lese, cestou k cíli i v lomu. Opekli jsme si voňavé vuřty, popovídali u nočního ohýnku. Myslím, že už se všichni těšíme na tábor!

Cesta za ztraceným Ejkem – 4. etapa 7.6.2014

Hrad_Vizmburk-01.jpg

Závěrečná poslední etapa cesty s Indiánem Džemem za ztraceným Ejkem, který se skutečně podařilo dle nalezených indicií najít! Ono místo, kam jsme po všechny čtyři etapy společně s Fialkami směřovali, bylo nakonec v obranném valu hradu Vízmburk. A jelikož jsme správná parta, na hradě jsme zrovna pomohli s přenesením palivového dřeva pro pořadatele dětského dne. Odměnou nám byla milá prohlídka hradu s výkladem.

Cesta za ztraceným Ejkem – 3. etapa 24.5.2014

P5249455.jpg

Třetí dějství našeho společného putování s Fialkami, respektive pouze s Ovešou, Helčou a Verčou za ztraceným Ejkem, tentokráte v dnešní oblasti Jestřebích hor. A nebyly by to opravdu hory, kdyby nám neukázaly, jak rychle dokážou změnit počasí. Z bájné osady Kolčarka jsme již putovali v proudech deště, obdivujíc a vyhýbajíc se projíždějícím a notně zabláceným závodníkům na kolech. S příchodem do Svatoňovic nás už ale opět sušilo sluníčko.

ZVaS Dvůr Králové nad Labem 10.5.2014

096_IMG_9741.jpg

Za slunečného počasí jsme se společně s Komáry zúčastnili Závodů vlčat o putovní totem náčelníka a světlušek o putovní vlajku náčelní ve Dvoře Králové. Trať i disciplíny byly pěkně připravené, rovněž potěšila možnost prohlídky nedalekého kostela sv. Jana Křtitele s výkladem a vstupem až do věže s vyhlídkou.
A jak se nám na prvních závodech dařilo? 7. místo obsadili Modrásci, 12. místo Žluťásci. První dvě místa patřila Komárům, kteří postupují na krajské kolo!

Svatojiřská výprava na Čaponku 26.-27.4.2014

142_IMG_9675.jpg

Společná a tradiční výprava s Komáry na odolovské Čaponce – výprava k oslavě svátku našeho skautského patrona sv. Jiří. Oba dny jsou plné těch nejoblíbenějších her (letos to byly Hu-tu-tu-tu, Na zajatce, Plácaná, Kulíci, Vybíjená na tři, Waterloo, Malý a velký míč, Sestřel špalku). Zároveň se uskutečnilo slavnostní pasování na Rytíře oddílu, jež je nejvyšší odměnou za příkladné a kamarádské chování v družině, oddílu. Letos byli z Krahujců tímto řádem poctěni: Alva, Kuba M., Lukáš a Adam.

Cesta za ztraceným Ejkem – 2. etapa 29.3.2014

P3298986.jpg

Společná výprava s Fialkami, opět připravená Žížalou. Druhé pokračování cesty za ztraceným Ejkem, tentokráte v místech, kudy kdysi dávno procházel indián Džem. Počasí víc než skvělé, spousta drobných her cestou i u samotných Bílých skal, úkoly etapy zdárně zvládnuty, včetně nalezení kýženého brku. Kazem na kráse zůstalo nepřiznané záškodničení jedním z nás, bohužel.

Závodění na Dlouhejch 1.3.2014

P3018895

S nedocenitelnou pomocí Bleska a Lulu zorganizované minizávody mezi šestkami malých Krahujců v areálu na Dlouhých záhonech. Žluťásci proti Modráskům ve srovnání znalostí, dovedností a poznávaček v rámci chystaných závodů vlčat a světlušek. Nakonec byli těmi úspěšnějšími Modrásci a mohli se tak s ostatními podělit s velkou sladkou odměnou.

Výprava na rtyňskou Žabárnu 9.-11.2.2014

p2108878.jpg

Původně měla být tato výprava zimní, v rámci jarních prázdnin, kdesi na horské chatě společně s dalšími družinami střediska. Ale sníh stále nepřicházel, a tak jsme zvolili samostatnou akci v rámci místních možností – narychlo nám vyhověli skauti ze Rtyně a my mohli prožít první vícedenní výpravu malých Krahujců na jejich Žabárně. A počasí nám přálo a těšili jsme se vskutku jarnímu počasí. Užili jsme si jak společných her a závodů (na louce, v klubovně, i v lese, v průběhu jednoho podvečera částečně i s Lišákama ze Rtyně), tak dílčích zkoušek (rozdělávání ohně, večerní stezky, plnění úkolů jednotlivci pro celou šestku, stavění přístřešku). Na dobrou noc jsme shlédli příběhy Mauglího a bavili se při plnění úkolů hry Aktivity. Prostě perfektní akce, s výborně připraveným programem starými Krahujci.

Cesta za ztraceným Ejkem – 1. etapa 25.1.2014

06_DSC_0246.jpg

Společná výprava s Fialkami, tematicky skvěle připravená Žížalou. Trošku nám mrzlo, ale přesto jsme byli odměněni sluníčkovým počasím. Tematická hra, v prvním dějství, se odehrávala na Skalce, Zakopance, Kvíčale a nedaleko Batňovic. Mnoha úkoly a hrami se došlo až k tomu nejdůležitějšímu – nálezu zeleného brka, jež nám snad otevře cestu do dějství druhého.

Tříkrálová sbírka 4.1.2014

p1048739.jpg

Tříkrálová sbírka je největší charitativní sbírkou České republiky a v celostátním měřítku je pořádána Charitou Česká republika již počtrnácté. Letos jsme byli schopni udělat jen jednu skupinku Tří králů ve složení Žížala, Alva a Ondra Kopera, který tu získal přezdívku Želva. Skupinku králů doplňoval také Blesk s Lulu. Společnými silami od obyvatel Kvíčaly vybrali 1109,- Kč.

Vánoční schůzka 19.12.2013

pc198597.jpg

Slavnostnější schůzka ve vánočním duchu – s rozkrajováním jablíček, ochutnávkou cukroví a šampaňského, výrobou a pouštěním lodiček, zpíváním koled a samozřejmě…rozdáváním vánočních dárečků. Bylo jich tolik, že jsme pomalu ani nestíhali plánovaný konec… Děkujeme, Ježíšku.

Na Svobodné za Tatary 26.10.2013

pa268494.jpg

Druhá společná akce nových Krahujců a budoucích světlušek. Tentokráte byla cílem osada Svobodné a…bájná pověst o Tatarech. Krom velké hry motivované bojem úpického lidu s Tatary proběhla opět opékačka nejen vuřtů, ale i spousta společných her na nedaleké louce a v lomu. Opět nám vyšlo sluníčkové počasí a opět se úspěšné přípravy programu zhostili staří Krahujci + Borůvky.

Výprava na Žížlu 29.9.2013

p9298348.jpg

První velká akce pro nováčky – společná pro holky a kluky, v režii starých Krahujců a Borůvek. Slunečné počasí, hříčky a úkoly na cestě, velká opékačka na Žížle, hromadné společné hry s využitím velké louky i lesa. Příjemná a hezky připravená akce.

Přijď to zkusit 6.9.2013

21_img_0045.jpg

Akce v parčíku pro prvňáčky a druháky, jež navazovala na nábor nováčků na základních školách v Úpici. S realizací akce významnou měrou pomohli staří Krahujci a Borůvky. Zaměřeno na vyzkoušení si drobných činností z programu vlčat a světlušek, na druhé straně k poskytnutí informací rodičům, kteří by projevili zájem dát své dítě právě k nám „do skauta“.

Pořadí známkovaných akcí

Umístění Název akce Průměrná známka
1. Závody vlčat a světlušek v Hostinném 7.5.2016 1,00
2. Volební výprava a oslava narozenin 6.-7.11.2015 1,00
3. Víkendovka na Tyláku 1.-2.11.2014 1,00
4. Závody formulí, Mistr v uzlování, Pan Šifra 24.-25.2.2017 1,00
5. Vánoční ZOO 13.12.2014 1,00
6. Tatarský zvěd 15.11.2014 1,00
7. Turnaj v deskovkách 7.3.2015 1,00
8. Výprava na Hvězdu 10.12.2016 1,00
9. Závody vlčat a světlušek v Červeném Kostelci 3.-5.6.2016 1,00
10. Play Broumovsko 24.1.2015 1,00
11. Volebka pod Jánským vrchem 10.-11.9.2016 1,00
12. Zimní Komáriáda 28.1.2017 1,00
13. Bruslení v Radči 11.2.2017 1,00
14.-15. Oddílovka Krahujců 5.3.2016 1,07
Volební výprava Mostolinka/Na pramenech 28.9.2014
16. Rokle tří nápomocných 22.10.2016 1,08
17. Výprava do Háječku 18.10.2014 1,12
18. K rozhledně Na Markoušovickém hřebeni 2.4.2016 1,27
19. Výprava pod Kopnou 25.3.2017 1,27
20. Oddílovka Krahujců 6.2.2016 1,40
21. Slavnost Babího léta 18.-20.9.2015 1,43
22. Výprava na Hájenku 11.-13.11.2016 1,50