Akce I. generace úpických Krahujců

Na této stránce najdeš všechny proběhlé akce tzv. I. generace úpických Krahujců. Jsou to podniky generace Krahujců, jež fungovala v rámci dětských let mezi roky 2008 – 2014.

Stránka začíná ročním (rozuměj rok skautský = od září do srpna) seznamem akcí. Pokud najedeš myší na jakoukoliv akci v seznamu, změní se daný název akce v „odkaz“. Nebudeš však odkázán na jinou stránku – po kliknutí na tebou vybraný název akce budeš posunut jen níže na danou akci v rámci stále stejné stránky.

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2014-15:

Čapkovice Open 20.-21.12.2014

IMG_0456.jpg

11. ročník skautského florbalového turnaje v Malých Svatoňovicích byl pro staré Krahujce jiný, než byly ty předcházející. Část Krahujců (Lulu a Žížala) se totiž již směli zúčastnit i sobotního turnaje ve starší kategorii. Nakonec se pod křídly týmu Ingwivvvingwi Malé Svatoňovice umístili na 4. místě. Vítězem se stal tým SK Saros Olomouc.
V neděli bojovala mladší kategorie, tj. Borůvky+Krahujci a Komáři. Paralelně se konal speciální turnaj trojic. A jak to dopadlo? V mladší kategorii obsadili Komáři 5. místo a společný tým Borůvek a Krahujců 6. místo.

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2013-14:

Čapkovice Open 22.12.2013

22_img_9026.jpg

Jubilejní 10. ročník skautského florbalového turnaje v Malých Svatoňovicích byl co početnosti týmů – alespoň v té starší sobotní kategorii – velmi úspěšný. Možná tomu přispěl i termín těsně před Vánočními svátky. V neděli, kdy se konal turnaj kategorie mladší, už mezi sebou soutěžilo týmů méně, ale zase jsme právě v této kategorii měli zastoupení Krahujců a Borůvek. Společně vytvořili jeden smíšený tým a neumístil se tak špatně. Jen o skóre mu s havlovickými Medvědy unikla druhá příčka. První skončila jednoznačně červenokostelecká Čtyřka.

Slavnost Babího léta 20.-22.9.2013

044_dsc07926.jpg

Podruhé na tradiční akci skautského střediska „Skaláci“ Police nad Metují, tentokráte v pojetí cesty na Severní pól. Za naše středisko se této vícedenky v Maršovském údolí zúčastnili Krahujci a Borůvky. Mrazivá noc v plátěných stanech – přesně v duchu historických ledových výprav. Super akce!

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2012-13:

Tábor sv. Kateřina 27.7.-10.8.2013

177_p7317610.jpg

Pátý tábor úpických Krahujců, prožitý na královédvorském tábořišti na sv. Kateřině s Komáry a Borůvkami. Krahujci měli tentokráte celotáborovku spojenou s Borůvkami a ke společnému budování westernového městečka byli puštěni jen tehdy, když si vydělali dostatečnou hotovost a zároveň prokázali znalosti a dovednosti z vystudování potřebné živnosti.

Přechod Jestřebích hor 18.-19.5.2013

153_P5187344.jpg

17. ročník tradiční akce našeho střediska Přechod Jestřebích hor se konal zhruba v půli května a ukázalo se, že to byla přeze všechnu smůlu z ranního sobotního deště vlastně nejlepší možná volba – neboť nebylo lepšího květnového víkendu. A ač na Přechod nadorazil úplně plánovaný počet lidiček, aby se dala zorganizovat „velká hra“, měli organizátoři připravenu spoustu náhradních her. A málokdo je vynechal!

Svojsíkův závod v Hostinném 4.-5.5.2013

P5057215.jpg

Okresní kolo Svojsíkova závodu se konalo v Hostinném. Soutěžilo se v modulech Brány, Přežití a Závodu. Pokud administrátoři stránek střediska v Hostinném nepřesunou výsledky jinam, je možné se podívat na jejich shrnutí: Výsledky Svojsíkova závodu v Hostinném.
Každopádně závod udělal největší radost (v rámci chlapeckého kmene) právě Úpickým Krahujcům, kteří postupují z prvního místa do vyššího kola v Jinolicích.

Svatojiřská výprava na Čaponce 27.-28.4.2013

P4277012.jpg

Pátá oslava svátku všech skautů na celém světě – u příležitosti patrona skautů sv. Jiří – proběhla počtvrté na kempu Čaponka. Opět společná akce s Komáry a opět dvoudenní. A také opět s pasováním Rytířů oddílu – za Krahujce se rytířem stal již počtvrté Žížala a poprvé Blesk, Harry a Lulu.

Lepší buřtík v kotlíku nežli zajíc v pytlíku 23.3.2013

P3236832.jpg

První jarní výprava Krahujců, i když na příchod jara to ještě úplně nevypadalo. Venku mínus šest, aspoň že po dlouhé době to sluníčko koukalo! Inspirace k této výpravě vzešla od Lulu, od jeho kuchařských zážitků s králíkem. Jelikož jsme žádného zajíce po lese honit nechtěli, rozhodli jsme se k vaření alespoň buřtguláše a vše pod dohledem šéfkuchaře Lulu. Byl výýýborný (nejen Lulu, ale hlavně ten guláš)!

Tříkrálová sbírka 5.1.2013

P1056814.jpg

Tříkrálová sbírka je největší charitativní sbírkou České rebubliky a v celostátním měřítku je pořádána Charitou Česká republika již podtřinácté. Ve dvou skupinkách jsme se vydali na Velbabu (Žížala+Blesk+Harry a Kozina, korunek v kasičce 1827,-) a Kvíčalu (Vlčoun+Lulu+Filip a Ho-Jon, korunek v kasičce 1566,-).

Betlémské světlo v kostele 24.12.2012

PC246741.jpg

A popáté předávali Krahujci Betlémské světlo v úpickém Husově sboru, ve 23 hod při půlnoční bohoslužbě. Letošních pár slov patřilo přímo Tomáši Karlovi, jakožto poděkování, že díky němu se Betlémské světlo do Úpice od nás už pátým rokem dostává.

Betlémské světlo na náměstí 24.12.2012

PC246737.jpg

Druhé předávání Betlémského světýlka na úpickém náměstí u příležitosti akce Koledování s medovinou úpické Městské hudby od 14 hod. Tentokráte se spoluúčastí a významnou pomocí Borůvek. Světýlka z Betléma se podařilo odpálit daleko více návštěvníkům akce než loni. Kdo chtěl, mohl si s sebou vzít i malovaný kamínek štěstí od Borůvek.

Vánoční schůzka 20.12.2012

PC206641.jpg

Poslední schůzka Krahujců v klubovně v roce 2012 připadla po delší době na čtvrtek, tedy běžný den, kdy se Krahujci scházejí. Proběhlo pouštění lodiček, ochutnávka cukroví, krájení jablíček, zpívání koled a samozřejmě rozdávání dárečků. Schůzka byla ukončena venku zapalováním lehce prošlých prskavek.

Čapkovice Open 15.-16.12.2012

PC166600.jpg

9. ročník největšího skautského florbalového turnaje v České republice Čapkovice Open byl pro pořádající středisko „Araukarit“ opět úspěšný: ve dvou ze tří kategoriích dvě medailová umístění – v sobotní starší kategorie zlato a v nedělní mladší kategorie stříbro. K tomu, stejně jako vloni, nejlepší brankář turnaje v mladší kategorii Koumák od Komárů.

Pomozme zasadit les 3.11.2012

PB036443.jpg

Od naší rangers Edny jsme dostali nabídku, zda bychom nechtěli pomoci se sázením stromků budoucího smíšeného lesa. Využili jsme toho velmi rádi. Bude určitě moc fajn, až jednou staří Krahujci jako už páni v letech půjdou okolo a budou svým dětem, vnoučkům vyprávět, jak právě tenhle les pomáhali kdysi sázet…

Slavnost Babího léta 21.-23.9.2012

010_P9228578.jpg

Částečně společná výprava s Beruškami na tradiční akci polických Skaláků, tentokráte pořádané na tábořišti v Hlavňově, motivované Divokým Západem. Soutěžení ve smíšených družstvech střídala velká společná hra, výpravy do velmi blízkých Broumovských stěn, zpěv a hraní na kytaru a spaní v klasických jehlanech, jež nemohlo zůstat bez obdivu ostatních účastníků (zvláště, když nám počasí zas až tak nepřálo a noční teploty nás taky až tak nešetřily). Výpravu jsme zakončili procházkou na Ostaš a Kočičí hrad, přičemž největších zážitků jsme si užili s hladovějícími žaludky a jednou jabloní, kterou nám snad přímo ten nahoře snesl.

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2011-12:

Tábor sv. Kateřina 28.7.-11.8.2012

084_IMG_4552.jpg

Čtvrtý tábor úpických Krahujců, prožitý na královédvorském tábořišti na sv. Kateřině s Komáry a Beruškami. Táborovou linií Krahujců byla celotáborová hra o touze středověkých panošů stát se rytíři a Kateřinská olympiáda. V té probíhalo klání čtyř států v sranda disciplínách motivovaných těmi olympijskými.

Přechod Jestřebích hor 26.-27.5.2012

065_DSC06500.jpg

16. ročník tradiční akce našeho střediska Přechod Jestřebích hor se konal opět v pozdnějším květnovém termínu s místem srazu na Pasekách. A tentokráte měli oragnizátoři – roverský kmen Ingwivvvingwi, ale i všichni účastníci konečně štestí – bylo pěkný počasí a co víc, vydrželo až do konce akce! Letošní velká hra vzpomněla na 100. výročí prvního skautského tábora poblíž Lipnice nad Sázavou. Nechyběly i další oblíbené hry, ani večerní společný táborák.

Svatojiřská výprava na Čaponce 28.-29.4.2012

70_P4295273.jpg

Čtvrtá oslava svátku všech skautů na celém světě – u příležitosti patrona skautů sv. Jiří – proběhla potřetí na kempu Čaponka. Opět společná akce s Komáry a opět dvoudenní. A také opět s pasováním Rytířů oddílu – za Krahujce se rytířem stal (opět) Žížala, který se tedy může pochlubit již třetím Řádem sv. Jiří.

Zimní Komáriáda 26.2.2012

26_IMG_2882.jpg

Společný podnik Komárů a Krahujců na našem tradičním místě u Klůčku v Malých Svatoňovicích. Jednotlivci i trojice (a jedna čtveřice) mezi sebou soutěžili v pěti soutěžních disciplínách: Kdo dojede z kopce nejdál, Kdo sjede kopec za co nejkratší čas v jednotlivcích, Kdo sjede kopec za co nejkratší čas postupně ve trojici, Jaké trojici se podaří sjet kopec rozdělený do tří úseků nejrychleji, Kterým pejskům se zdaří svého páníčka dovézt do cíle nejrychleji. Podrobné výsledky s konečným vyhodnocením (celkovým i družinovým) jsou zobrazeny v této tabulce.

Tříkrálová sbírka 7.1.2012

P1075015.jpg

Tříkrálová sbírka je největší charitativní sbírkou České rebubliky a v celostátním měřítku je pořádána Charitou Česká republika již podvanácté. Ve dvou skupinkách jsme se vydali na Velbabu (Žížala+Blesk+Harry) a Kvíčalu (Vlčoun+Láďa+Lulu). S dospělým doprovodem nám pomohl tatínek Žížaly, za což mu patří srdečné dík. Vybrané korunky putují na humanitární projekty Charity, pro Hospic Červený Kostelec i pro MC Slůně v Úpici.

Betlémské světlo v kostele 24.12.2011

11_IMG_0113.jpg

A počtvrté jsme předávali Betlémské světlo v úpickém Husově sboru, ve 23 hod při Půlnoční mši: „Plamínek z Betléma neseme, veselé Vánoce přejeme.“, to bylo naše společné přání po odpálení světýlka z Betléma. Všichni jsme vydrželi na mši až do konce, teprve po ní jsme se s přáním pěkných Vánoc rozloučili.

Betlémské světlo na náměstí 24.12.2011

01_IMG_2504.jpg

Letos poprvé jsme se pokusili předávat včera dovezené Betlémské světlo i během dne na úpickém náměstí. Využili jsme k tomu akci úpické Městské hudby, která měla od 14 hod koncert. Počasí moc nepřálo, přesto se přišlo na náměstí podívat poměrně dost lidí. K naší smůle ale byla Městská hudba schovaná u staré radnice a naše místo u Komára bylo poněkud bokem. Pár svíček s Betlémským světlem se nám ale předat podařilo.

Jedeme pro Betlémské světlo 23.12.2011

PC234968.jpg

Na Štedrý den nás čeká dvojí předávání plamínku z Betléma. Pro Betlémské světlo jsme se vydali v poslední den státního smutku k bráškům do Červeného Kostelce. Cesta tam = autobusem, cesta nazpět do Úpice = pěšky přes Rtyni. Počasí bylo víc než sychravé, naštěstí jsme deště ale byli ušetřeni. Betlémské světlo bylo do Úpice štastně doneseno – díky Žížale, Bleskovi a Harrymu.

Vánoční schůzka 19.12.2011

PC194930.jpg

Poslední schůzka Krahujců v klubovně v roce 2011 připadla na trošku atypický den, a to pondělí. I kvůli tomu, že se jednalo o první den v týdnu vánočních schůzek, museli jsme si na začátku schůzky ještě rychle stromeček ozdobit a teprve poté následovalo vánoční rozkrajování Jablek, louskání vlašských ořechů, stavění lodiček a jejich pouštění, ochutnávka cukroví a samozřejmě i nadělování dárečků. Schůzka byla ukončena venku zapalováním prskavek.

Čapkovice Open 10.-11.12.2011

29_PC114919.jpg

8. ročník největšího skautského florbalového turnaje v České republice Čapkovice Open byl pro pořádající středisko „Araukarit“ velmi úspěšný: ve třech kategoriích tři různá místa (kategorie 3+0 bronz, starší kategorie stříbro a mladší kategorie zlato) + v mladší kategorii nejlepší brankář (Koumák) a nejproduktivnější hráč (Vlčoun). Komáři byli miláčky přihlížejících, v mnoha případech sklízel obrovský aplaus Koumák v brance Komárů. Krahujci zase makali, jak jen to šlo. Nemohli střídat, přesto vydrželi a až na jediný zápas, ve kterém remízovali, vše vyhráli. Zaslouženě se tudíž stali vítězi turnaje v mladší kategorii!

Florbalové tréninky 3., 10. a 24.11. a dále 1. a 8.12.2011

PB034791.jpg

Po loňské první zkušenosti jsme to letos s přípravou na největší skautský florbalový turnaj v České republice Čapkovice Open nepodcenili a tréninky jsme si domluvili s měsíčním předstihem. Jen bylo problémem, že jsme stále válčili s nějakými nemocemi či spíše zraněními a trénovali jsme až na jednu výjimku vždy v docela malém počtu. Jednou nás zachránili Komáři, se kterými jsme si domluvili společný trénink. A hned to bylo znát – více akcí, více možností, více gólů.

Tatarský zvěd 6.11.2011

04_PB064803.jpg

Druhý ročník komárovy hry se konal za skvělého počasí opět v centru Úpice. I přes počáteční nejistotu konečného počtu příchozích se nakonec utvořilo šest skupinek, které měly možnost jednak hledat potřebná místa v úpických zákoutích a jednak svádět mezi sebou lité boje v pravdě tatarských válečníků. Nakonec se ale přeci jenom alespoň částečně potvrdilo, že nad sílou a bojem může zvítězit i důvtip a umění pozorovat. Vítězná skupinka totiž zdaleka nebojovala jako tři jiné – Filip, Daf a Nalim.

Dědov-Bischofstein-Janovice 29.10.2011

PA294618.jpg

Po dvou letech jsme se vrátili do malebného Dědova, Javoru, na Bišík a Čáp. A abychom trasu přeci jenom trošku pozměnili, nevydali jsme se na Teplice nad Metují, ale směr Janovice u Trutnova. Než jsme tam ale skončili naše pěší putování, vyhledali jsme Skalskou a Janovickou Záboř a prošli okruh Teplickými skalami. Sokola stěhovavého jsme tam sice naživo neshlédli, zato měli možnost Bleskovým dalekohledem pozorovat káně lesní nad stádem koní nad Janovicemi. Pro někoho jsme jen trošku více nachodili :-).

Výprava do Orlích skal 17.9.2011

P9174378.jpg

První výprava nového skautského roku nás zavedla do míst tak zajímavých, že ač je divné, že jsou tak málo známá. Jak vidět, naše Jetřebí hory hás umí stále překvapovat. K tomu nás na výpravě čekalo volení rádce Krahujců a jeho zástupce. Škoda jen, že účast na výpravě byla slaboučká. Každopádně my, co jsme na výpravě byli, jsme si ji pořádně užili a zbývalo-li by více času, prošli jsme toho ještě více. Úžasné teplé počasí, nadmíru zajímavá místa, skvělá výprava!

Oslava 3. narozenin 15. a 22.9.2011

P9224398.jpg

Třetí oslava našich narozenin proběhla zcela atypicky na dvou schůzkách – nejdříve na konci té první zářijové (15.9.), poté pokračovala na další schůzce 22.9. za účasti Kačky a rozkrajování svátečního dortu. Tak nechť je náš první opravdu skautský (ne už vlčácký) rok úspěšný!

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2010-11:

Tábor sv. Kateřina 30.7.-13.8.2011

060_P8023914.jpg

Třetí tábor úpických Krahujců, prožitý na královédvorském tábořišti na sv. Kateřině s Komáry a Beruškami. Táborovou linií Krahujců byla celotáborová archeologická hra Atlantida a Velké ceny (atletiky, střelby, uzlování, lesní moudrosti a síly), v nichž se soutěžilo společně s Komáry.

Havlovická závěrečka 18.-19.6.2011

P6183716.jpg

Poslední výpravou vlčáckého roku 2010-11 byla Havlovická závěrečka. Opět to byla dvoudenka a velké díky za její umožnění náleží rodičům Ládi. Jak na jiných akcích prakticky nevaříme (maximálně něco ohříváme), tak tentokráte jsme se rozjeli – uvařili jsme si pořádnou kupu buřtguláše a večer grilovali kuřecí špízy.Ale čas jsme nevěnovali jenom jídlu – uspořádali jsme několik bojovek v lese, zazávodili jsme si v opičádě, uskutečnili tenisový miniturnaj, zastříleli ze vzduchovky, instrumentálně pomocí nástrojů z přírodnin doprovodili známou písničku, poseděli u ohně a zvuk kytary doplnili naším zpěvem, vyzkoušeli první pomoc a volání na tísňovou linku…, jen nezbyl čas na slibované vyhodnocení roku.

Přechod Jestřebích hor 28.-29.5.2011

01_IMG_0520.jpg

Letos perfektně roverským kmenem Ingwivvvingwi připravený 15. ročník tradiční akce Přechod Jestřebích hor se konal v pozdnějším květnovém termínu s místem srazu na Pasekách. Opět se hrála velká hra – ekohra zaměřená na využití tříděného odpadu. A program doplňovala spousta oblíbených a tradičních her, novinkou bylo lanové centrum v nedalekém lese i účinkování skupiny Broom-Bác u večerního táboráku. Škoda jen, že se den před akcí zkazilo do té doby letní počasí, a možná i kvůli tomu na PJH nedorazilo tolik lidí. Alespoň bylo vidět, kteří jedinci jsou ti silnější a počasí je neodradí (nakonec i s tím počasím to nebylo špatné a vydrželo).

Svatojiřská výprava na Čaponce 30.4.-1.5.2011

16_IMG_0347.jpg

Třetí oslava svátku všech skautů na celém světě – u příležitosti patrona skautů sv. Jiří – proběhla podruhé na kempu Čaponka. Výprava to byla stejně jako loni společná s Komáry, ale letos jsme ji i my měli jako dvoudenní. Z původně zamýšleného víkendu 23.-24. dubna sešlo, neboť se to krylo s poměrně pozdními velikonočními prázdninami. Bohužel to mělo za následek, že se výpravy nemohl zúčastnit do té doby v docházce stoprocentní Blesk. A nemohl ani Láďa, kterého jeho neúčast mohla mrzet také dost. Naopak šťastným mohl být Žížala, kterému se podařilo získat druhý Řád sv. Jiří.

Úklid Milešovky 21.4.2011

P4213412.jpg

Místo tradiční čtvrteční schůzky 21. dubna vycházelo volno, důvodem byly velikonoční prázdniny. Ale na podnět samotných Krahujců jsme se domluvili na schůzce a Blesk byl prvním, který vyslovil přání věnovat ji Dni země. (A skoro to i přesně vycházelo – Den země se oficiálně slaví 22. dubna.) Na sběr odpadků bylo vytipováno více lokalit, nakonec jsme se rozhodli pro Milešovku, neboť pod cestou ve stráni nikdo neuklízí a zvláště v prostoru pod lavičkami by to opravdu chtělo. Ani jsem osobně nečekal, kolik se nám podaří odpadků sebrat – všeho druhu: papírů, plastů, skla, plechů a dalšího těžko identifikovatelnýho.

Na Žížlu 2.4.2011

P4023363.jpg

V březnu mi přišli Lulu a Žížala oznámit, že našli úžasné místo na hry, i táboření. Není to daleko, je to v přírodě a abych tomu uvěřil, pěkně mi to i nafotili na mobil. A tak se dalo předpokládat, že se tam brzy společně vypravíme. Tak se stalo hned začátkem dubna a na místě – po „objevitelích“ nazvaném Žížla – jsme strávili celý den. Pro Krahujce jistě mile strávený, když jsme hráli samé hry…

Turnaj v deskovkách 21.2.2011

P2213274.jpg

Jak je nešťastné, že nemůžeme klubovnu využívat i o víkendu. Například při takovém turnaji v hraní deskových her by se nám to náramně líbilo, hlavně kvůli času, který bychom na hraní měli. Takto jsme si museli poradit v běžný pracovní den. Zahráli jsme si pět druhů her a celkem devět herních kol. A po sečtení všech dílčích výsledků se nejlepším hráčkem stal Láďa. V souboji šestek se podařilo jednoznačně vyhrát Modráskům.

Prémiovka do Police 19.2.2011

P2193262.jpg

Prémiová výprava pro nejlepší káerkáře za období leden-březen 2010, tj. pro Bleska a Žížalu, byla koncipována jako tajný výsadek. Opět jsme netradičně na přemístění použili auto, přičemž cesta z Police nad Metují byla pro oba káerkáře opravdu tajná, neviditelná. Z cizího, neznámého místa (Žďárky) jsme se pak měli společně pod vedením samotných kluků dostat zpět na danou adresu do Police… Byly to nervy, chvilkama. Našeho cíle jsme ale šťastně dosáhli! Včetně sladké odměny a nového poznání dětského otevíracího hesla :-).

Tříkrálová sbírka 8.1.2011

P1083251.jpg

Tříkrálová sbírka je největší charitativní sbírkou České rebubliky a v celostátním měřítku je pořádána Charitou Česká republika již pojedenácté. Na oslovení s pomocí tříkrálového koledování jsme kladně kývli a tak jsme se ve dvou skupinkách vydali na Velbabu, Podrač a Kvíčalu. S dospělým doprovodem nám pomohl Kozina, za což mu patří srdečné dík. Tři králové ve složení Žížala+Blesk+Harry a Vlčoun+Láďa+Filip si to určitě užili a snad i naším dílem se podařilo přispět k vybrání dostatečného množství korunek pro humanitární projekty Charity, pro Hospic Červený Kostelec i pro MC Slůně v Úpici.

Betlémské světlo 24.12.2010

PC253239.jpg

V úpickém Husově sboru jsme předávali Betlémské světýlko, dovezené 18. prosince, letos již potřetí. Stejně jako loni to bylo až na tzv. Půlnoční. A díky tatínkovi Žížaly jsme mohli světýlko poprvé předávat i v katolickém kostele sv. Jakuba na náměstí, i když díky skluzu mše v Husově sboru s lehkým zpožděním. Lidé, kteří přišli na obě úpické Půlnoční, si tak mohli Betlémské světlo odpálit ze dvou míst.

Čapkovice Open 18.-19.12.2010

PC193147.jpg

Již sedmého ročníku největšího skautského florbalového turnaje v ČR se poprvé zůčastnili Krahujci i Komáři. Pro mladší kategorii, v níž Krahujci i Komáři hráli, byl vyhrazen nedělní den. Soupeřilo mezi sebou 8 družstev ve dvou skupinách. V obou skupinách získali poslední místa právě Krahujci a Komáři a jejich závěrečný společný zápas přisoudil logicky 7. místo Krahujcům a 8. místo Komárům. Alespoň jsme jako nováčci turnaje nasbírali první zkušenosti.

Jedeme pro Betlémské světlo 18.12.2010

PC183018.jpg

Na den, kdy se rozváží po celé republice Betlémské světlo, jsme se pro něj vypravili do Dvora Králové. Světýlko jsme si od brášků z Hradce Králové odpálili v rychlíku, do kterého jsme přestoupili v Jaroměři. A ve Dvoře Králové jsme se šli již s rozsvícenými petrolejkami podívat do vánoční ZOO. Při zpáteční cestě vlaky jsme v jednom okamžiku měli vážně nahnáno, zda se nám podaří světýlko ve vlaku převést, ale naštěstí jsme padli na průvodčí (i řidiče autobusů), kteří s tím neměli problém a tak se nám Betlémské světlo podařilo do Úpice dovézt.

Vánoční schůzka 16.12.2010

PC163008.jpg

Letošní vánoční schůzka byla pokrácena florbalovým tréninkem na jejím začátku, takže času na vánoční zvyky i na samotné rozdávání dárečků bylo méně, než by se hodilo. Nicméně i tak jsme stihli sváteční atmosféru vykouzlit a všichni se vánočního nadělování dočkali. Vánoce by do roka mohly být vícekrát…

Florbalové tréninky 2., 9. a 16.12.2010

PC162987.jpg

Abychom se dokázali na hřišti alespoň trošku sehrát, bylo nutné si domluvit tělocvičnu (což velmi zdárně dokázal Lulu) a jít si párkrát florbal zahrát. Vymsleli jsme to tak, že schůzky ve dnech 2., 9. a 16. prosince začneme o půlhodiny dříve s tím, že první hodina bude věnována právě florbalu a zbytek tradičnímu programu v klubovně. Komu by se taková zábava na schůzce nezamlouvala a k tomu ještě velmi intenzivní procvičení všech svalů. Na to, abychom se sehráli, bylo málo tréninků a málo času, ale za to jsme si s chutí a dostatečně zahráli!

Tatarský zvěd 28.10.2010

IMG_1370.jpg

Na den volna, státní svátek, připravil Komár hru do městských uliček v centru Úpice s názvem Tatarský zvěd. Hra byla samozřejmě motivovaná legendou o vpádu Tatarů do našich zemí ve 13. století. Akce byla společná pro Komáry a Krahujce a zúčastnilo se jí 17 vlčat. Hra pak končila s těmito výsledky: 1. místo Láďa + Kolumbus + Losna, 2. místo Blesk + Koumák + Nalim, 3. místo Jedlík + Varan + Dingo, 4. místo David + Čertík + Šerchán, 5. místo Vlčoun + Pavouk + Hóňa, 6. místo Harry + Filip.

Prémiovka do Litomyšle 16.10.2010

PA162824.jpg

Prémiová výprava pro nejlepší káerkáře za období duben-červen 2010, tj. pro Bleska, Žížalu a Harryho. Výprava byla uspořádána vcelku narychlo a jelo se na ni zcela netradičně autem. Cílem byla interaktivní výstava Hlavolamy – dobrodružství na hradě, uspořádaná v Regionálním muzeu v Litomyšli. V kulisách hradních rozvalin na návštěvníky čekají zajímavé prostorové hlavolamy, hry a hádanky, toť slovy organizátorů. V muzeu jsme se zdrželi nečekaně dlouho (každý provozovatel muzea musí být s takovými návštěvami spokojen), ještě že jsme předtím stihli obhlídku zámeckého parku i pár drobných her.

Oslava 2. narozenin a 100. schůzky 7.10.2010

PA072781.jpg

Pro společnou oslavu druhých narozenin úpických Krahujců a jejich sté schůzky jsme si vybrali první schůzku měsíce padajícího listí, leč narozeniny máme oficiálně 11. září. Opět byl narozeninový dort, výborná buchta od Lulu a spousta chipsů, oříšků a coly. Bříška jsme si asi všichni pěkně naplnili a na závěr oslavy jsme si s Bleskem, doprovázející nás na kytaru, zazpívali. Do dalších společných dnů jsme si popřáli všeho dobrého, tak nechť nám to tak vydrží minimálně do dalších narozenin.

Volební výprava do Háječku 18.9.2010

P9182693.jpg

První výprava v novém skautském roce měla cíl na našem slavnostním místě – Háječku, kde se uskutečnila tajná volba šestníků i jmenování do řady funkcí. Zároveň jsme prošli místa, kterými jsme procházeli úplně běžně za dob, kdy jsme ještě tábořili na rtyňských Zadech. Nechtělo by se ani věřit, že od prvního tábora malosvatoňovických Jestřábů a Krahujců, na které úpičtí Krahujci tradicí navazují, uplynulo již sedmnáct let.

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2009-10:

Tábor sv. Kateřina 31.7.-14.8.2010

054_P8032313.jpg

Druhý tábor úpických Krahujců, tentokráte společně s Komáry, opět na královédvorské sv. Kateřině. Táborový život protínala dlouhodobá hra Cesta za Rudým duchem dýmkového kamene i Velké ceny, které byly společné s Komáry. Velmi vydařený tábor, o kterém se ještě dlouho po jeho skončení bavilo.

Kryštofovy kameny 26.6.2010

P6262175.jpg

Poslední výprava Krahujců ve skatském roce 2009-10 mířila na Jestřebky. A jelikož se ve stejný termín konal v Úpici festival cyklistiky Bujará Úpice, nejednou jsme putovali i po stopách nejdelšího maratonu 105 km. Cílem však byl Odolov a nedaleké Kryštofovy kameny, kde jsou jedny z posledních zbytků někdejšího světového unikátu. Schválně – zda si budou moci kluci prohlédnout araukarity ve stejných místech i za pár let! Zůstávám spíš pesimistou, neboť se zdá, že lidská hamižnost a nepochopitelné vandalství jsou silnější. K výtečnému oznámkování výpravy jistě pomohlo i vydovádění u vody, i když to nemohlo být úplně plnohodnotné. I tak – skvělá výprava.

Přechod Jestřebích hor 15.-16.5.2010

43_P5152072.jpg

Čtrnáctého ročníku skautského Přechodu Jestřebích hor se krom Krahujců letos zúčastnili poprvé i Komáři (ti měli akci ale jako jednodenní). Počasí bohužel nepřálo. Nicméně bylo mnohem lepší než loni a…pár dní po PJH jsme mohli i s klidným svědomím zkonstatovat, že jsme nakonec měli počasí nejlepší z těch všech propršených a chladných dní před i po letošním PJH. K oblíbeným hrám (jako jsou např. „Kulíci“ a „Raz, dva tři vlk“) přibyla novinka „Na čokoládovnu“. A večerní posezení u ohně nemělo chybu. Kmenu Ingwivvvingwi patřila pochvala za skvěle připravenou akci. A tím nejlepším ohodnocením může být i výsledná průměrná známka Krahujců = jednička!

Závody vlčat a světlušek v Trutnově 1.5.2010

foto_0183.jpg

Na okresním kole oficiálních Závodů vlčat a světlušek nás v Trutnově reprezentovala společná hlídka Krahujců (Blesk, Kristoš, Láďa, Harry, Filip) a Berušek (Simča), jež skončila na 5. místě. V rámci nesoutěžní hlídky startoval i Žížala, který by obsadil společně s královédvorskými a trutnovskou světluškou 1. místo. Na akci si z našeho střediska nepřivezl nikdo fotoaparát. Tudíž všechny představené fotky jsou staženy z fotogalerie trutnovského střediska Hraničář http://hranicartrutnov.rajce.idnes.cz/ZVAS_2010_-_TRUTNOV/, kde je i spousta dalších fotek ze závodů.

Svatojiřská výprava na Čaponce 24.-25.4.2010

P4241784.jpg

Když padlo konečné rozhodnutí o neuspořádání svatojiřské výpravy v Machově, dohodli se Komáři a Krahujci na společné výpravě k svátku skautského patrona svatého Jiří na Čaponce. Komáři konali výpravu jako dvoudenní, což bylo první letošní přespání pod jehlany venku v přírodě. Krahujci se částečně ještě připravovali na závody vlčat, nicméně celé odpoledne až do večera bylo věnováno již společným hrám, zábavě, opékání… A po vyprávění o svatém Jiřím a jeho skutcích se nám znenadání objevil na Čaponce hrozivý, oheň plivající drak. Ještě že přijel i sv. Jiří a od draka nás zachránil. Slavnostně byli rovněž pasováni rytíři oddílu – čtyři od Komárů a jeden od Krahujců. Krahujci si závěr dne obzvláštnili nočním pochodem do Úpice. Komáři bez újmy přežili nocování pod stany a po zpříjemnění nedělního dopoledne hrami se i oni vydali nazpět do svých domovů.

Prémiovka do Hradce Králové 23.1.2010

P1231542.jpg

Druhá prémiová výprava pro nejlepší káerkáře měla dva cíle v Hradci Králové. Nejdříve jsme navštívili Obří akvárium. Tam bychom vydrželi docela dlouho, bylo co pozorovat. Lákadlem samozřejmě byli masožravé piraně, ale i rejnok a kajmanka dravá (ostatně, tak živou želvu jsem ještě neviděl – byla tak živá, že nemám ani jednu ostrou fotografii). Druhým cílem byla Hvězdárna a planetárium. Měli jsme štěstí – chvíli jsme pozorovali Slunce i jeho tři tmavé skvrny. V rámci dětského programu shlédli i tři pohádky 🙂 a pochopitelně se snad i něco dozvěděli zejména o naší sluneční soustavě.

Zimní Komáriáda 17.1.2010

P1171487.jpg

Společný podnik Komárů a Krahujců na našem tradičním místě u Klůčku v Malých Svatoňovicích. Jednotlivci i trojice mezi sebou soutěžili v pěti soutěžních disciplínách: Kdo dojede z kopce nejdál, Kdo sjede kopec za co nejkratší čas v jednotlivcích, Kdo sjede kopec za co nejkratší čas postupně ve trojici, Jaké trojici se podaří sjet kopec rozdělený do tří úseků nejrychleji, Kterým pejskům se zdaří svého páníčka dovézt do cíle nejrychleji. Podrobné výsledky s konečným vyhodnocením (celkovým i družinovým) jsou zobrazeny v této tabulce.

Betlémské světlo 24.12.2009

PC241420.jpg

Předávání Betlémského světla obyvatelům Úpice a jejího okolí bylo opět domluveno s farářem Tomášem Karlem, za což mu patří velké díky. Za celé skautské středisko se tohoto slavnostního úkolu zhostili Krahujci a nemělo by se opomenout ani s poděkováním rodičům Žížaly, Ládi, Harryho, Tomáše a Kristoše, neboť právě této pětici bylo umožněno v relativně pozdní čas jít ještě na skautskou akci. K předání Betlémského světla došlo na začátku Půlnoční mše svaté a po jejím skončení měli všichni příchozí možnost si nechat světýlko připálit. Také tak drtivá většina učinila a lidem, kteří měli možnost shlédnout odcházející dav z kostela, se naskytl nevšední zážitek – tolik chodících svíček pohromadě se jen tak nevidí.

Vánoční schůzka 18.12.2009

PC181412.jpg

Na vánoce se těší úplně všichni a tu radost ještě týden před plánovanou vánoční schůzkou kazila nemocnost drtivé většiny Krahujců. O to větším a zároveň milejším překvapením bylo, když se před vánoci bacilky umoudřili a mnohým z kluků přestali škodit. Celá schůzka se nesla v již znatelné předvánoční atmosféře s velkým vyvrcholením u ozdobeného stromečku. Škoda jen, že ten čas tak neúprosně letěl, na schůzce bychom vydrželi podstatně déle.

Za historií Skalákovy studánky 14.11.2009

PB141338.jpg

Sice listopadová, leč počasím teplá říjnová výprava do blízké Rtyně, Bohdašína a Maternice s cílem u Skalákovy studánky. Cestou z kopců a především do kopců se stihlo zahrát dostatečné množství her, poobědvat čerstvě opečenými buřty, naučit nový uzel, zvládnout orientaci v zalesněném terénu a úspěšně dojít ke studánce nikoliv po vyznačené cestě, nýbrž lesními pěšinami. Do zápisníku jsme si každý namalovali památeční kresbu od studánky a zkusili si připomenout historii nejen tohoto místa. Vrcholem bylo několik lesních bojovek s využitím vlastnoručně vyrobených papírových koulí. Zaslouženě unavení jsme se vraceli do Rtyně v podvečerních hodinách.

Oslava 1. narozenin 5.11.2009

PB051293.jpg

Maličko to trvalo, ale po dvou měsících se konečně podařilo zorganizovat maličkou oslavu 1. narozenin úpických Krahujců. A jak z toho byli Krahujci nadšeni! Dort od zvířátek – krkův s tančící opičkou a mnoho dalších sladkostí a laskominek donesených samotnými kluky. Byla to paráda – takhle bychom mohli oslavovat skoro celý měsíc.

Výprava na Skály, Bischofstein a Čáp 10.10.2009

PA101172.jpg

Podzimní výprava, jež se v žádném případě nedalo vyčíst vpravdě podzimní počasí. Z malebného údolí říčky Metuje lemovaného starými usedlostmi a chaloupkami Dědova a Javoru na skalní hrad Bischofstein, kde došlo k setkání se světluškami střediska Skaláci z Police nad Metují. Se Sluníčky jsme se vyřádili u zámečku v osadě Skály, kde byla nejoblíbenější atrakcí lanovka. Přes deštivé a zamlžené počasí jsme zvládli pokořit i nejvyšší vrchol Adršpaško-teplických skal Čáp, nabrat síly u pramene sv. Huberta a pak už jen pelášit na nádraží v Teplicích nad Metují. Vše, co nastalo dále, bylo zajímavější a napínavější než bylo původně plánováno… Všichni ale vydrželi, včetně rodičů :-), děkuju.

Výprava do Bubákova, na zámek a hrad Potštejn 19.9.2009

P9191015.jpg

Na lov bubáků do Bubákova – tak se jmenovala naše první výprava v novém vlčáckém roce s relativně vzdálenějším cílem v Potštejně. Z Bubákova bohužel fotky nejsou, ani z krásných interiérů zámku v Potštejně (na pár foteček a lákadel se lze podívat na stránkách zámku Potštejn). Nicméně vřele doporučujeme obě místa! A co zřícenina hradu Potštejn? No samozřejmě – tam jsme taky byli a nezbývá než dodat – přijďte se určitě podívat, je na co (minimálně na kozí farmičku :-)).

Seznam uskutečněných akcí za skautský rok 2008-09:

Tábor sv. Kateřina 1.-9.8.2009

088

Prázdniny se dostaly ke své druhé půli a my mohli konečně na tábor! Díky vstřícnosti královédvorských skautů jsme mohli pobýt na jejich po mnoha stránkách výjimečném tábořišti. Nejeli jsme sice bohužel v plném počtu, ale když připočteme celou komáří rodinu a vcelku početnou smečku psů, bylo nás i celkem dost :-).
Pro Krahujce navíc i místo jejich slavnostního vlčáckého slibu.

Prázdninovka předtáborová Rtyně v Podkrkonoší 26.-28.6.2009

P6270455_upr

První prázdninový víkend jsme si užili i přes vcelku deštivé počasí v nedaleké Rtyni v Podkrkonoší (s poskytnutým velmi příjemným zázemím zdejších skautíků). Zakončili jsme tak první skautský rok úpických Berušek a Krahujců.
Kromě spousty her jsme se pěkně prošli po okolí, zřídili se v písáku (kdo by odolal stavění hrází na divoké řece), zmalovali se v borůvkových pláních a mimo to i sem tam našli očouzené listy deníku kapitána Jima Howarda… Najdeme na táboře něco víc?

Přechod Jestřebích hor 30.-31.5.2009

Tradiční akce našeho střediska, letošní ročník byl již třináctým v řadě. Bohužel však také pravděpodobně tím na účast nejslabším kvůli hodně propršenému počasí.
I tak se našlo relativně dost odvážlivců a na Pasekách se nakonec připravený program R&R Ingwivvvingwi mohl rozjet a nikdo ze zúčastněných pravděpodobně nemohl litovat. Nikdo by nevěřil, že s přicházejícím večerem se obloha prakticky vyčistí a tak se i táborák mohl uskutečnit.

Hraničníky broumovského kláštera Police nad Metují 23.5.2009

P5230349_upr.jpg

Velký skautský projekt střediska Skaláci Police nad Metují s názvem Kamenné mezníky broumovského kláštera aneb putování po hraničních stezkách Broumovska mohl vyvrcholit výstavou v polickém klášteře započatou právě 23. května vernisáží s přednáškou účastníků projektu a bohatým občerstvením (a mimochodem díky naší návštěvě toho jídla opravdu moc nezbylo).
Velmi podařená výprava s v drtivé většině přeplněnými dopravními prostředky, ujetým autobusem, hledáním červené turistické značky, lezením po skalách, hrabáním se v hlíně, návštěvou samotné výstavy a rovněž skautského domečku polických Skaláků.

Víkend sv. Jiří v Machově 24.-26.4.2009

20090425089_upr

Akce pro zhruba 150 dětí organizovaná královéhradeckou KRJ a střediskem Skaláci Police nad Metují za pomoci spousty dalších lidiček. Zároveň první vícedenní výprava Krahujců. A v neposlední řadě naprosto skvělá akce, za kterou patří všem lidem se na ní podílejících velký dík.
Příběh našeho patrona – sv. Jiří – znovu ožil a mohli jsme tak být svědky toho, jak i úplní nováčci můžou pochopit, co svatojiřským odkazem vlastně slavíme.

Výprava na Jestřebky – Kolčarku 4.4.2009

Konečně jarní výprava plná sluníčka! Tento podnik dokázal, že netřeba dalekých výprav proto, aby se staly zajímavými. I u nás, co bys kamenem dohodil, se dají najít naprosto nečekaná místa a Kolčarka je toho jasným důkazem.
Výprava plná her, pobíhání v lese a údajně i výborného buřtguláše – však co by ne, hlad je nejlepším kuchařem a v přírodě vytráví.

Prémiovka do Liberce a Kryštofova údolí 7.3.2009

Výprava pro nejlepší Káerkáře. IQpark v libereckém Babylonu nám umožnil prozkoumat, na vlastní kůži odzkoušet bezpočet exponátů. Úžasné zázemí pro školáky, kteří mají jedinečnou možnost pochopit, jak co v přírodě a v našem technickém světě funguje. Názorné, interaktivní exponáty, se kterými člověk může pracovat a zkoušet – úžasný i pro dospělého!
Po krátké prohlídce centra Liberce nás čekala cesta vláčkem ještě o kousek dál – do Kryštofova údolí. Bohužel počasí ukázalo, že se zima rozhodně ještě nevzdává, a tak nám prakticky celou dobu chumelilo a pršelo. Vlčáci se ale drželi statečně a došli jsme až k Velkému (železničnímu) viaduktu do Novin, odkud jsme pak už frčeli zpátky do Liberce a pak přes Svatoňovice domů. Cestou jsme měli nevšední zážitky s 3x vcelku narychlo zastavující lokomotivou.

Merkur Police nad Metují 31.1.2009

P1310011_upr.jpg

Společná výprava s Beruškami do Muzea světoznámé stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Krom toho, že jsme měli možnost si prohlédnout, co všechno je možné ze stavebnice postavit a pochopitelně si to sami i s připravenými díly stavebnice zkusit, hledali jsme zároveň odpovědi k odtajnění polické cache (skrýš používaná při geocachingu).
Druhou část výpravy jsme neplánovaně podnikli opékání vuřtů s rozděláním ohně na sněhu, moc jsme si pochutnali! A nechyběly zimní koulovačky i jiné nešvary a třeba za zmínku stojí i eskymácká baba. Bylo to moc prima.

Betlémské světlo 20.12.2008

BS03.jpg

I naše středisko se připojilo k myšlence šíření Betlémského světla. Do Úpice bylo převezeno od rychlíku ze Dvora Králové. Za milé pomoci husitského faráře Tomáše Karla jsme měli báječnou příležitost světýlko symbolicky předat městu Úpici u příležitosti konání vánočního koncertu v Husově sboru 20. prosince. Do Štědrého dne pak bylo Betlémské světlo právě v Husově sboru v Úpici přístupno a kdo chtěl, mohl si světýlko tudíž odnést do svých domovů.

Za nočními světýlky 29.11.2008

Malá výpravička do blízkého okolí, avšak připravena na čas, kdy už je venku tma. Škoda jen, že i díky ne zrovna přívětivému počasí s malou účastí. Nicméně to hlavní – cestička po světýlkách – nebylo deštěm zmařeno a cíl akce tak mohl být úspěšně naplněn. K tomu proběhlo soutěžní stavění nejen věží ze sněhu a myslím, že nás pár, co se akcičky zúčastnilo, bylo spokojeno a užili jsme si to.

Výprava k Vlčí skále 12.10.2008

200810121433a.jpg

Úplně první výprava (bohužel ne zrovna v ideálním počasí) úpických Krahujců a Berušek, i když se musí podotknout, že k setkání došlo až v druhé půli výpravy a bylo to naplánováno jako překvapení.
V té první části výpravy byla cílem obřadní Vlčí skála. U ní došlo k oficiálnímu ustanovení smečky a jejích zakládajících členů. Druhá část výpravy bylo setkání s Beruškami, společné opékání vuřtů a zpáteční putování do Úpice nabité hrami při cestě.

Pořadí známkovaných akcí

Umístění Název akce Průměrná známka
1. Úklid Milešovky 21.4.2011 1,00
2. Přechod Jestřebích hor 15.-16.5.2010 1,00
3.-4. Tatarský zvěd 28.10.2010 1,00
Kryštofovy kameny 26.6.2010
5. Víkend sv. Jiří v Machově 24.-26.4.2009 1,00
6.-8. Čapkovice Open 10.-11.12.2011 1,00
Turnaj v deskovkách 21.2.2011
Tříkrálová sbírka 8.1.2011
9. Přechod Jestřebích hor 28.-29.5.2011 1,00
10.-11. Na Žížlu 2.4.2011 1,00
Volební výprava do Háječku 18.9.2010
12. Slavnost Babího léta 21.-23.9.2012 1,00
13.-16. Přechod Jestřebích hor 18.-19.5.2013 1,00
Svojsíkův závod v Hostinném 4.-5.5.2013
Svatojiřská výprava na Čaponce 27.-28.4.2013
Svatojiřská výprava na Čaponce 28.-29.4.2012
17.-18. Tatarský zvěd 6.11.2011 1,00
Výprava do Orlích skal 17.9.2011
19.-21. Lepší buřtík v kotlíku nežli zajíc v pytlíku 23.3.2013 1,00
Prémiovka do Litomyšle 16.10.2010
Prémiovka do Hradce Králové 23.1.2010
22. Prémiovka do Police 19.2.2011 1,00
23. Čapkovice Open 18.-19.12.2010 1,13
24. Tábor sv. Kateřina 31.7.-14.8.2010 1,14
25. Přechod Jestřebích hor 26.-27.5.2012 1,17
26.-28. Tříkrálová sbírka 7.1.2012 1,17
Závody vlčat a světlušek v Trutnově 1.5.2010
Hraničníky broumovského kláštera Police nad Metují 23.5.2009
29. Svatojiřská výprava na Čaponce 30.4.-1.5.2011 1,20
30.-32. Za historií Skalákovy studánky 14.11.2009 1,20
Výprava na Skály, Bischofstein a Čáp 10.10.2009
Výprava do Bubákova, na zámek a hrad Potštejn 19.9.2009
33. Jedeme pro Betlémské světlo 18.12.2010 1,25
34. Přechod Jestřebích hor 30.-31.5.2009 1,25
35. Havlovická závěrečka 18.-19.6.2011 1,33
36. Pomozme zasadit les 3.11.2012 1,33
37. Zimní Komáriáda 17.1.2010 1,33
38. Dědov-Bischofstein-Janovice 29.10.2011 1,40
39. Svatojiřská výprava na Čaponce 24.-25.4.2010 1,57
40. Zimní Komáriáda 26.2.2012 1,60
41. Prémiovka do Liberce a Kryštofova údolí 7.3.2009 1,67
42. Výprava na Jestřebky – Kolčarku 4.4.2009 2,00