Historie

Na skautském webu určeném především široké veřejnosti je možné si prohlédnout naši více než stoletou historii.

…od roku 1989

Znak obce Malé Svatoňovice

Krátce po sametové revoluci v roce 1989 svolává Josef Mazáč – Bobr všechny bývalé členy i nové zájemce k obnovení skautského střediska v Malých Svatoňovicích. Velký zájem byl nejen u dospělých, ale také mezi dětmi, kterých se přihlásilo něco kolem šedesáti. Překvapivě více děvčat nežli chlapců a to v poměru 40:20. V dalších letech se však tento stav obrátil a děvčata již nikdy u nás nebyla v takové síle.

Do posametové historie našeho střediska „Araukarit“ se navždy nesmazatelně zapíšou názvy všech našich družin – a není jich vůbec málo (seřazeno dle abecedního pořadí):
Berušky, Bobři, Borůvky, Inqwivvvinqwi, Jestřábi, Komáři, Konvalinky, Kopretiny, Krahujci, Myšáci, Píďalky, Pomněnky, Sedmikrásky, Slunečnice, Sněženky, Tukani a Veverky.

Za uplynulých 20 let /1989 – 2009/ jsme s dětmi získali řadu cenných trofejí, ať již to byly úspěchy v okresních, krajských či celostátních Závodech vlčat a světlušek nebo Svojsíkově závodu. Dařilo se nám i ve výtvarných soutěžích (Zažíháme světýlko) a máme za sebou i několik vyhraných florbalových turnajů (Čapkovice Open).

O letních prázdninách pořádáme pro naše členy stanové nebo putovní tábory, kterých jsme již úspěšně zvládli jednadvacet.

Znak města Úpice

Za tyto uplynulé roky se naše středisko „Araukarit“ postupně vyvíjelo a prošlo několika změnami až na svůj vrchol. Vždy jsme se snažili patřit mezi ty nejlepší na okrese a to až do roku 2005, kdy jsme na pár let přerušili činnost. Načerpali jsme nové síly a rozhodli se, že budeme pokračovat. Došlo však k velkým změnám. Celé naše středisko s mnohaletou tradicí přesouváme z Malých Svatoňovic do Úpice. Důvodem byly nevyhovující prostory a žádná šance sehnat jiné. Ale rovněž zájem úpických dětí, kterých se k nám hlásilo stále více. A tak se nám v roce 2008 díky ochotě p. ředitele Martina Zakouřila ze ZŠ Bratří Čapků daří získat novou klubovnu v bývalé noclehárně místní tělocvičny.

V září téhož roku proběhl úspěšný nábor a my mohli zahájit schůzky pro děti z 1. – 4. tříd. Chlapci navázali na činnost malosvatoňovických Krahujců, děvčata utvořila novou družinu Berušek. O rok později obnovuje činnost i družina Komárů a to pro chlapce z 1. tříd.

Roky ubíhají a děti odrůstají a na podzim r. 2013 proběhl další větší nábor v úpických základních školách. A tak vzniká zcela nová družinka světlušek pod vedením novějších tváří střediska Lenky Suchánkové a Helči Melicharové. A také nových vlčat ve stejném věkovém rozpětí 1.-3. tříd pod hlavičkou Krahujců, tzv. II. generace úpických Krahujců.

V září r. 2014 se samovolně (vlivem zájmu rodičů, nikoliv organizovaným náborem) doplnil stav úpických Krahujců o novou družinku Nováčků (kluci v rozmezí 1.-2. třídy).